Stuff white people like

TEKST TONJE SKJERVOLD FOTO RANDOM HOUSE PUBLISHING

kunst

 
PhD-dropout Christian Lander har sluppet en bestselger der han synser i vei om etnisitet, kultur og klasse. Ifølge Lander liker hvite folk Apple-produkter, indierock, vintage t-skjorter og free-trade gourmetkaffe.

Stereotypier
"De later som de er unike, men likevel er de egentlig helt like alle sammen.De ønsker mangfold, er ironiske, ser utenlandsk film og spiser autentisk sushi."

Dette er noen av stereotypene du kan lese om i den satirisk etnografiske boken til Landers: ”Stuff White People Like: A Guide to the Unique Taste of Millions”.

30 millioner treff
Etter en tilfeldig samtale på Im-chatt, der Lander diskuterte hva alle som ikke fulgte med på tv-serien The Wire gjorde i stedet for å se på serien, bestemte han seg for å starte en blogg om temaet.

Interessen for å lese om ”hva hvite folk liker” viste seg å være stor. I løpet av kort tid hadde bloggen over 30 millioner treff, og Lander fikk tilbud om å lage bok. Boken har nå ligget åtte uker på The New York Times´ liste over de mestselgende paperback-titlene.

Ikke kun etnisitet
Boken har naturlig nok fått noen reaksjoner på valg av navn og fokus, men Lander selv forteller i et intervju publisert på bloggen sin at dette bare delvis handler om etnisitet.

Hovedfokuset ligger på klasse, og han mener boken handler om en generasjon som verdsetter autensitet og kredibilitet mer enn økonomisk velstand.

Flere artikler

Siste fra D2

Med litt finpuss kan dette bli bra, Tao

Nykommeren på Aker Brygge lover moderne kinesisk mat til en rimelig penge, men innfrir ikke helt - ennå.

Derfor stjeler kjendisene - og vi

Det er blitt kalt en sykdom, en protest og et uttrykk for undertrykt seksualitet. Nasking er blitt en epidemi i det moderne forbrukersamfunnet.

Ingen andre i Norge har en lignende bil

Telenor-sjef Anne Gro Gullas sorte og røde BMW 116d er unik i landet.

En Prada å prate i

Prada og LG har gitt ut sin tredje felles smarttelefon. Fungerer samme formel for telefoner som for sko, vesker og solbriller?

God og mett av sult

Kafé Transformator er Sultgruppens beste restaurant til nå.

Gammeldags kos og moderne kulde

Arkitekt Jørn Naruds påbygg er litt utenom det vanlige.

Kommentarer

TIPS EN VENN OM DENNE ARTIKKELEN


ABONNÉR PÅ VÅRT GRATIS NYHETSBREV