Nå kommer digital meny

TEKST TONJE SKJERVOLD, FOTO STEPHEN ALLPORT

mat

 
Her er oppfinnelsen som gjør kelnere overflødige.

I det minste vil den forenkle hverdagen for servitører. Epos-lite gjør at du kan bestille selv fra menyen og betale for restaurantbesøket direkte fra en og samme "terminal", uten å være avhengig av kelner og meny.

Inspirert av designet på iPhone har 23 år gamle Stephen Allport laget et redskap han tror vil ha stor betydning for servicenæringen.

- Jeg tror oppfinnelsen min kan bli et revolusjonerende produkt innen resturantbransjen, sier gründer og produktdesigner Stephen Allport til D2.no.

Hovedforskjellen mellom Epos-lite og tidligere forsøk på digitale menyer/betalingssystemer ligger i teknologien og designet.

Effektivt og praktisk
I følge Allport vil oppfinnelsen hans fjerne hele den irriterende venteproblematikken, som mang en gang har ødelagt en god restaurant og matopplevelse.

- Et av hovedpoengene med Epos-lite er at kunder skal kunne bestille direkte inn til kjøkkenet uten å måtte vente på en servitør. Enkelt og praktisk, så slipper kunden å sitte å vente ettersom mye kelnerne har å gjøre, og kan bestille hovedrett, dessert eller forrett når man måtte ønske det selv. Når dette nå kan gå digitalt, rett fra kunden og inn til kokkene på kjøkkenet, slipper man også feil i bestillingene, forklarer Allport.

Epos-lite i standby-modus.

Insiprert av Apple
- Epos-lite har det siste touch screen-displayet, inspirert av iPhone og Optimus Tactus keyboardet. Den inneholder det siste innen trådløse kommunikasjonssystemer samt trådløse kortbetalingsmuligheter, sier Allport.

Skal produseres
Innovasjonen ble vist frem ved University of Wolverhampton 's degree show '08 samt i London på New Designers '08 . Epos-lite er foreløpig kun en prototype, men i følge Allport er flere store aktører interessert i produktet.

- Interessen for Epos-lite oppfinnelsen har vært massiv og jeg er nå i forhandlinger med flere store selskaper om kontrakter for produksjon, distribusjon og markedsføring, forteller Allport.

Flere artikler

Siste fra D2

Panne på flamme

Ekte fransk bondekost som «Pot-au-feu» er noe av det beste som finnes.

Hun tar raskeste vei til toppen

Klatreesset Hannah Midtbø (19) har en kroppsbeherskelse de fleste kan misunne henne. Det gir gevinster langt utenfor klatrehallen.

De nakne isbaderne vender tilbake

Svenske kaldbad har vært åsted for synd og orgier, brent ned og blåst bort. Men nå fylles de igjen av fremtidstro.

Bilkunst fra Koons

Den amerikanske kunstneren Jeff Koons skal lage kunstbil for BMW.

Spurtet 102 etasjer på 10 minutter

Tyskeren Thomas Dold vant Empire State Building Run Up for femte år på rad.

All time high for H&M

Igår nådde Hennes & Mauritz-aksjen all time high på Stockholmsbörsen.

Kommentarer

TIPS EN VENN OM DENNE ARTIKKELEN


ABONNÉR PÅ VÅRT GRATIS NYHETSBREV