Kom deg til fjells i sommer!

Lei av Besseggen? Her er ni uoppdagede perler i fjell- og fjord-Norge.

TEKST TONJE SKJERVOLD, FOTO DEN NORSKE TURISTFORENING

reise

 
Har du gått Besseggen fire ganger og er lite lysten på å gå i "kø" opp Galdhøpiggen? Ønsker du å se noe nytt og annerledes?

D2.no guider deg til perlene du ikke vil gå glipp av: Her er sommer-Norges flotteste fjellturer

Finanskrisen har ført at vi får en endring i verdisyn og preferanser. På mikronivå vil det si at vi kjøper færre biler, hvitevarer og luksusopplevelser, og på makronivå får vi en mentalitetsendring i takt med skifte fra høy- til lavkonjunktur, ifølge trendforskere.

Kanskje dropper du den planlagte to ukers storbyferien i New York til fordel for en traust og god fottur i fjellet her hjemme.

Les mer her:
Tror på Norge i 2009
Nå skal du være supernormal
Klamrer seg til ferien

Krisen sender folk til fjells
Turistforeningen har merket økt pågang den siste tiden. Krisetidene bidrar til at flere kutter ned på luksusforbruket sitt, dropper lange dyre utenlandsferier og velger å feriere i eget land.

- Vi har 9.000 flere medlemmer nå enn på samme tid ifjor. Det er betydelig økning som tyder på at mange flere planlegger Norgesferie i sommer i vår flotte natur, forteller informasjonssjef Merete Habberstad i Den Norske Turistforening.

Turistforeningen har merket økt pågang den siste tiden. Her ser du vakkert utsikt over Nærøyfjorden (Foto: Den Norske Turistforening).


Komprimert naturopplevelse
En topptur er lurt hvis du har dårlig tid, men vil ha maksimalt utbytte av turen. Du kan gjøre det unna på en helg - eller en dag, om du vil. Ifølge Habberstad har oppoverbakkene nærmest en meditativ effekt:

- Det å gå å labbe oppover i bratt oppoverbakke noen timer i strekk blir nesten litt som meditasjon for meg. Slitet mot toppen er godt, du kommer inn i din egen rytme, for så å belønnes med en fantastisk utsikt hvis du er heldig med været, sier Habberstad.

Frihet uten bil
Med godt utbygde kollektivruter og en kombinasjon av buss og tog kan du kan komme nesten hvor som helst, ifølge Habberstad. Hun oppfordrer til å slå et slag for kollektivtrafikken.

- Det er ofte veldig upraktisk å ha med bil når man skal ut på fottur, fordi du må tilbake til utgangspunktet. Å reise kollketivt er miljøvennlig, billig og en mye friere måte å reise på. Mange har jo veldig sansen for en slik backpacker-opplevelse, sier Habberstad.

Utenfor allfarvei
Habberstad har plukket ut ni ulike turforslag med varierende terreng og lengde.

- Dette er veldig spennende og flotte turer, i naturområder som kanskje ikke er så kjente for folk flest. Jeg vil absolutt anbefale å oppdage et nytt område i sommer og dra til en del av landet man ikke har vært før. Turene er ikke vanskelige å gå, men det kan være kjekt å være litt fjellvant om du velger noen av de lengre turene, mener Habberstad.

Her er turene: Fotturene du ikke vil gå glipp av

Bading i kvledssolen ut fra bryggen på Haukeliseter Fjellstue (Foto: Haukeliseter Fjellstue).

Flere artikler

Siste fra D2

Med litt finpuss kan dette bli bra, Tao

Nykommeren på Aker Brygge lover moderne kinesisk mat til en rimelig penge, men innfrir ikke helt - ennå.

Derfor stjeler kjendisene - og vi

Det er blitt kalt en sykdom, en protest og et uttrykk for undertrykt seksualitet. Nasking er blitt en epidemi i det moderne forbrukersamfunnet.

Ingen andre i Norge har en lignende bil

Telenor-sjef Anne Gro Gullas sorte og røde BMW 116d er unik i landet.

En Prada å prate i

Prada og LG har gitt ut sin tredje felles smarttelefon. Fungerer samme formel for telefoner som for sko, vesker og solbriller?

God og mett av sult

Kafé Transformator er Sultgruppens beste restaurant til nå.

Gammeldags kos og moderne kulde

Arkitekt Jørn Naruds påbygg er litt utenom det vanlige.

Kommentarer

TIPS EN VENN OM DENNE ARTIKKELEN


ABONNÉR PÅ VÅRT GRATIS NYHETSBREV