Foto: Per Ståle Bugjerde

Flytting i perspektiv

Det er lærerikt, men ikke spesielt oppmuntrende, å betrakte det hysteri som en privat, forretningsmessig beslutning og dens begrunnelse kan utløse på høyt nivå i Norge, skriver investor Stein Erik Hagen. Les hele leserbrevet her.

Stein Erik Hagen

Publisert: 28.07.2009 - 01:45 Oppdatert: 30.07.2009 - 11:05

Så langt har landets finansminister karakterisert beslutningen som «milliardærutpressing», som «provokasjon mot Norge» og hevdet at jeg «stikker av fra regningen» og ikke vil delta i «spleiselaget». Store aviser skriver indignerte lederartikler og omtaler meg som «skatteflyktning». Dagbladets altomfattende meningsmaskin Marie Simonsen ønsker meg dit pepper'n gror. Dagsavisens ditto Arne Strand mener jeg mangler «samfunnsmoral», og PR-bransjens pratesyke sidekommentatorer, som pressen for anledningen utnevner til «omdømmeeksperter», karakteriserer mitt «utspill» som «patetisk» og «feilslått».

Jeg tror derfor det er på tide å sette beslutningen og dens begrunnelse i perspektiv, men først litt skattefakta:

Jeg og mine barn betaler personlig og gjennom de andeler vi eier i ulike selskaper om lag 700 millioner i skatt for året 2008. I 2007 betalte vi om lag 925 millioner, og i 2006 betalte vi om lag 610 millioner. I tillegg har vi, i samme periode, gitt totalt om lag 200 millioner kroner til veldedige formål og medisinsk forskning. Dette er ikke noe vi brisker oss med, men på denne bakgrunn er det selsomt å bli hengt ut som umoralske nullskattytere som ikke vil bidra til det norske fellesskapet. Vi bidrar selvsagt, og det vil vi fortsette med.

Så litt om skattepolitikk: Jeg har ved flere anledninger de siste årene foreslått at en mer rettferdig og næringslivsvennlig kompensasjon for et eventuelt bortfall av formuesskatt på arbeidende kapital vil være at regjeringen øker beskatningen av midler som blir tatt ut av bedriftene - utbytteskatten. Dette har jeg foreslått offentlig og senest i brev til regjeringen 18. mars i år. Samtidig er det vel kjent at jeg er sterkt kritisk til den del av formuesskatten som legges på arbeidende kapital. Jeg skal ikke her repetere alle argumentene mot denne særnorske skatten, som kun norske private eiere bosatt i Norge må betale. Men Kristin Halvorsen vet meget vel at det samme standpunktet deles av en rekke organisasjoner, herunder Norges Fiskarlag, Norges Bondelag og Norges Lastebileierforbund, som neppe kan beskyldes for å representere «de rike». Så vidt meg bekjent deles standpunktet også av Kristin Halvorsens regjeringskolleger i Senterpartiet.

Så litt om «flyttemeldingen» som har utløst både hysteri og raseri: I likhet med tusenvis av andre nordmenn, velger to av mine barn å bosette seg og arbeide i utlandet. Det er mange grunner til at de velger å flytte. Det er riktig at et av motivene, men ikke hovedmotivet, er skattemessig - ut ifra en forretningsmessig begrunnelse: Flyttingen vil redusere familiens formuesskatt, som den rødgrønne regjeringen faktisk har økt med 182 prosent. Vårt samlede skattebidrag til det norske «spleiselaget» vil bare bli berørt i mindre grad av utflyttingen. Det helt vesentlige skattemessige motivet for flyttingen er å styrke egenkapitalen i de bedrifter vi eier, slik bidrar vi til styrking av og investeringer i norske arbeidsplasser. Alternativet er at vi tvinges til å selge virksomheter eller å tappe bedriftene for egenkapital for å betale formuesskatten.

Avslutningsvis litt om reaksjonene på flyttemeldingen: Jeg er ikke så opptatt av mediereaksjonene, de fleste vet at norske medier i stadig større grad opererer unyansert, på overflaten og i forenklede bilder av skurker, helter og ofre. Når det gjelder Dagsavisen, som i denne saken har gått helt av hengslene, bør det først og fremst være et tankekors for dets ledelse at en avis som selger så elendig at den kun overlever på millioner av offentlige subsidiekroner hvert år, beskylder andre for manglende samfunnsmoral. Jeg er heller ikke bekymret over «omdømmeekspertene», som ikke har forstått at dette er en forretningsmessig beslutning, ikke et omdømmestunt.

Derimot er jeg opptatt av at statsråder i landets regjering er drivere i de stadige angrepene på meg og min familie. Kristin Halvorsen er i nærheten av å gi en begrunnelse i VG lørdag 25. juli: «Når han så tydelig har gitt sin støtte til Fremskrittspartiet, som ønsker å avskaffe formuesskatten, må han ikke bli forundret over at den politiske debatten også dreier seg om ham».

Dette er en interessant avklaring. Ti store næringslivsorganisasjoner her i landet mener det samme som meg om skatten på arbeidende kapital, men jeg har ikke sett Halvorsen angripe dem for å svikte fellesskapet. I motsetning til mange andre næringslivsledere har jeg også foreslått skatteøkninger, og fremstilles likevel som en umoralsk skattemotstander. Få her til lands betaler mer skatt enn jeg og min familie, og det vil vi fortsette med. Til tross for dette hevdes det at vi «stikker av fra regningen».

Men - også det i motsetning til enkelte andre rike aktører i næringslivet - jeg har ikke logret for Arbeiderpartiet og SV. Det er sannsynligvis min første synd. Min andre synd er at jeg har våget å snakke rett ut om at vårt ellers utmerkede skattesystem har en defekt gjennom skatten på arbeidende kapital, som er en av de store symbolsakene for SV, det eneste direkte næringslivsfiendtlige partiet på Stortinget. Kristin Halvorsen og hennes parti har brutt omtrent alle løfter som bidro til å løfte dem inn i regjeringen, fra fattigdomsløftet til barnehagebetalingen. Det hun sitter igjen med som fikenblad er formuesskatten og stadige angrep på «de rike», særlig dem som våger å tale henne imot.

Men selve dødssynden er, skal vi tro Halvorsen, at jeg har gitt midler til Frp. Jeg har faktisk også gitt midler til Høyre og andre borgerlige partier. Grunnen til det er ikke en ureservert politisk tilslutning til de programmer disse partier står for. Jeg har også stor sympati for deler av Aps politikk og tradisjon. Men jeg har gitt denne støtten til ulike borgerlige partier opp gjennom årene for å bidra til en balanse i politikken, og da særlig i næringslivspolitikken. Ap har i etterkrigstiden vært et viktig og dyktig parti for næringsliv og vekst i Norge, men har etter min mening ikke vist de samme taktene de senere årene. Derfor er det viktig med balanse i politikken, og dette er hovedmotivet for mine politiske bidrag.

SV bekymrer meg mindre, selv om det bekymrer meg at partiet åpenbart hindrer en fornuftig regjeringsløsning rundt skatten på arbeidende kapital. SV er det nærmeste vi kommer et ortodokst sosialistisk parti i Norge, men har etter de sosialistiske eksperimentenes historiske sammenbrudd intet annet enn blind retorikk igjen.

Lesernes kommentarer

Flytting i perspektiv

Skrevet av DN.no den 30.07.2009 kl. 11:05

Det er lærerikt, men ikke spesielt oppmuntrende, å betrakte det hysteri som en
privat, forretningsmessig beslutning og dens begrunnelse kan utløse på høyt
nivå i Norge, skriver investor Stein Erik Hagen. Les hele
leserbrevet her.


Link til hele artikkelen

Re: Flytting i perspektiv

Skrevet av Harald Voksøy den 10.08.2009 kl. 16:59

Er ikke mine egne og andre små aksjeinvestorers investeringer i næringslivet i form av aksjer like mye arbeidende kapital som Hagens, ettersom vi må betale 28% på all avkastning av våre aksjer?? Hadde Hagen betalt i nærheten av 28% av sine kapitalinntekter som skatt, ville han ha sluppet den plagsomme "forfølgelsen" fra pressen!!!!!! Harald Voksøy

Glimrende bra innlegg Stein Erik Hagen!

Skrevet av Per Svendsen den 30.07.2009 kl. 13:14

Der fikk vi satt sakene i riktig perspektiv. Saklig og dannet formulert i motsetning til bl.a. rølpet fra sosialist og finansminister Kristin Halvorsen. At vi har en finansminister som har en retorikk som man finner farlig nær rennesteinnivå er skremmende. Man snakker om solidaritet, likeverd, integritet, frihet, skaperevne, entreprenørskap, innovasjon, ansvar m.m., men hun bruker et nedverdigende og "tabloid" språk offentlig ovenfor landsmenn som har rett til å ha andre meninger, har rett til å gjøre selvstendige lovlige disposisjoner, har rett og frihet til å ytre seg om dette. Hagen har forvaltet sin formue bedre en sosialist-kapitalisten Halvorsen som spilte bort et helt statsbudsjett på børsen på et år. Nei, vi har en "sub-prime" finansminister, fremstår som "ekte" (les: politisk korrekt), men i realiteten er det en bløff (under-prima - null verdi). Min erfaring med sosialister er at det som driver dem er misunnelse, noe de spiller på for bl.a. å oppnå politisk makt. Og, sosialister som kommer til penger blir de verste kapitalister.
Dobbelmoralens Mekka "Oljesjeiken" Norge skal være meget forsiktig i fremtiden med å isolere seg fra det internatinale samfunnet og de skatteregimer som råder. Til og med nabolandet Sverige har kuttet ut formueskatten og har et "normalt" avgiftsregime, men det skulle en borgelig regjering til for å få gjenomført det. Høykostlandet Norge har noe av verdens vakreste natur, men ingen vanlige mennesker har råd til å feriere i landet, bare rike amerikanere, italienere, japanere osv. kan cruise langs våre kyster takke være en avgiftspolitikk som gjør at prisnivået ligger ekstremt høyt sammenlignet med f.eks øvrige OECD land som det er rettferdig å sammenligne seg med. Bare stå på Hagen det ER yttringsfrihet i Norge, selv om vi har overvåkningorgan som PST, Etterretningstjenesten, Nasjonal Sikkerhetsmyndighet og Forsvarets Sikkerhetstjeneste, som jo nå plutselig er instrumenter som kan anvendes mot borgere i såkalte frie demokratier i god sosialistisk tradisjon. Og et siste stikk: Er det noe som ikke fungerer i Norge er det injurielovgivningen, hvem som helst kan bli injuriert på det groveste, men p.g.a. yttringfriheten har den som injurierer amnesti for loven! Molboland på de fleste områder spør du meg! Hilsen skeptisk nordmann, med erfaringer!

Stopp heksejakten!

Skrevet av Gjest den 30.07.2009 kl. 13:24

Jeg synes norske medier og enkelte politikere opererer unøyanserte og smålig når de angriper Hagen og hans familie. Jeg mener det er sunn logikk å la storst mulig andel av arbeidene kapital være i bedriftene for å opprettholde en sunn økonomi og på denne måten sikre norske arbeidsplasser. Når skal "potet Norge" forstå hvordan verden egentlig fungerer. Jeg tror vi vil se flere tilfeller av at selskaper flytter ut av landet.
Fremfor å spotte- burde vi hylle de som har løftet landet og vår økonomi og heller høre på disse menneskene. Jeg skal ikke begynne å diskutere politikere, som er folkevalgt uten nødvendigvis inneha den kompetanse det tar å styre et land. Det er disse vi burde studere med lupe, kontrollere at valgløftene blir innfridd. Nei, det herjer av mediestyrt fokus og en flokk med "sauer" som mener det avisene mener. Hva med å stoppe opp og prøve å danne sin egen mening??

Min mening: Lær av det Hagen og andre moguler sier og gjør, de har kommet langt på et internasjonalt plan og har gjort MYE riktig for å komme dit de er idag. La oss gjøre det vi for å gjøre det attraktivt, også for de "rike", her i landet. Det er tross alt de som skaper arbeidsplasser.

-Jørgen

Hagens tåkelegging

Skrevet av Ivar den 30.07.2009 kl. 13:46

Hagen mener seg misforstått og mishandlet. Som en god Frp'er tar han på seg offerrollen hver gang han møter motstand. Hans tåkeprat om skatt på arbeidende kapital og villighet til å betale utbytteskatt er ren villedning. Han kan selv velge og vrake i hvordan hans inntekter struktureres. Med utbytteskatt vil hans personlige forbruk bakes inn i et eller annet selskap - og vips er det borte. Tror noen Hagens's jolle "Canica" er privateid? Eller hans nyinnkjøpte helikopter? Alt er selvfølgelig selskapseid og Hagen bare "leier". Han vil aldri trenge å ta noe "utbytte". Formueskatten er antageligvis det eneste lille personlige skatteelementet han ikke klarte å trylle bort. Det er tydeligvis så bittert at han flytter.

Re: Hagens tåkelegging

Skrevet av Gumle Måsegg den 31.07.2009 kl. 02:39

Hvor dum kan du bli? Han har ikke tryllet bort noe som helst men betalt flere hundre millioner i skatt hvert år.

Skulle ønske han ikke skjellte ut sosialismen, men NYSOSIALISMEN, dagens sosialister er ikke sammenlignbare med fordums tiders kjemper.

Hagen er nyansert, Halvorsen bombastisk.

Skrevet av Sint skatteyter den 30.07.2009 kl. 17:37


Dette var et meget velbegrunnet og gjennomarbeidet innlegg av Stein Erik Hagen. Halvorsens utbrudd om at han bare betaler 10 millioner i skatt, når han og hans virksomheter inkl. arvinger betaler 700 mill. i året og de siste årene har betalt over 4 mrd. får meg til å undres over at hun kan besitte funksjonen som finansminister. Hun overdriver med ungdomsskoleaktige utfall og flåsete uttalelser for å skjule sin uvitenhet. Vi kan ikke ha en slik finansminister. Hun burde i stedet påsett at den offentlige sløsingen vi ser, og den lite effektive anvendelsen av offentlig midler bedres radikalt, slik at det ikke er nødvendig å belaste Norges innbyggere så kraftig som det gjøres. Hun og alle andre norske politikere kan jo begynne med å se på Finland, som har dobbelt så høy produktivitet i offentlig sektor som Norge. De kan lære av land som Sveits og Østerrike, som tross vel så vanskelig topografi som Norge begge har vel utbygde og førsteklasses veinett, selv med langt dårligere økonomi enn Norge. Politikerne ser ut til å glemme at den særnorske og idiotiske formuesskatten må tas ut av selskapene til eierne. Dermed er det i praksis en ekstra bedriftsskatt, som konkurrentene i utlandet eller med utenlandske eiere slipper. Formuesskatten er også en ekte dobbeltskattelegging, siden den beskatter allerede beskattede verdier. Formuesskatten virker negativt på optimisme og investeringslyst. Når SV sier de skal benytte pengene til barnehaver etc. lyver de. Staten har allerede nok penger og trenger ikke disse pengene. Staten søler dessuten bort massevis av skattemidler, som hadde fått bedre anvendelse på private eieres hender.

Pressen bør også gå i seg selv, i stedet for å gå i forsvar. Det er mengder av forbedringer som kan gjøres i Norge. Avisene bør konsentrere seg om dem.

Heia Hagen!

Skrevet av Charlotte den 30.07.2009 kl. 18:51

Endelig en som tørr å si ifra og som setter diverse politikere på plass..

Støtter Hagen

Skrevet av Kåre K den 30.07.2009 kl. 19:49

Innlegget fra Hagen er bra, og peker på et par gode poenger. Venstresiden liker ikke at noen peker på det som er galt.

Det er skremmende hvordan de rakker ned på EN mostander, slik de har gjort i denne saken.
Dagsavisen har også veldig klart vist sitt sanne ansikt som et direkte subjektivt talerør for venstresiden. Min siste smule av respekt for den avisen er borte...

Brev til Hagen ...

Skrevet av Gjest den 30.07.2009 kl. 20:51

Kjære Hagen
Jeg er verken politiker, omdømmeekspert, eller en representant fra media, men en enkel lønnsmotaker
og skattebetaler. Det er med stor interesse og undring
jeg har fulgt med på sommerens store tema, din misnøye
med formuebeskatningen i Norge. Jeg må innrømme at jeg blir mektig imponert av din oppramsing over all skatt
du og din familie betaler! Dette er mere skatt enn jeg betaler i løpet av et helt liv. Det som dog forundrer meg
en smule, er din evne til å velge sine slag. Du og din familie befinner seg nok i marginalisert gruppe
av ekstremt rike mennesker i Norge, noe som ville tilsi at du ville ha en ubegrenset tilgang til rådgivere. Nå vet ikke jeg om disse rådgiverene ikke
gjør jobben de er betalt for å gjøre, eller om du rett og slett har gitt dem sommerferie. Men hadde jeg vært en av dem ville jeg sagt at dette temaet bør du ta opp på tomannshånd med polikerene og ikke i media. Selv for en enkel sjel som meg (vel og merke, om jeg var i dine sko), med normalt
utviklede sossiale antenner, ville denne debatten i media framstått som regelrett "offentlig selvmord". Vel, uansett vil jeg ønske deg og din familie en god sommer, og ett inderlig ønske om at din familie får være i fred fra den norske medias mobbekultur. :)

Re: Brev til Hagen ...

Skrevet av Gjest den 31.07.2009 kl. 02:44

Siden du sender et åpent brev får du tåle en åpen kommentar:

Det er nettop prisverdig og kanskje en borgerdåd at Hagen tør å tale makta midt imot. Selv om Hagen ikke er lik så mange andre her i landet er det utrolig mange som ikke lenger vil se på ødeleggelsen av landet som Halvorsen, Stoltenberg og LO holder på med

Hagen er en helt!

Skrevet av Gjest den 30.07.2009 kl. 22:03

Som skjærer gjennom personkritikken. Mange aviser avslører seg. Det er faktisk en journalists oppgave å være saklig og edruelig, og kunne regne riktig. Både Dagsavisen og Dagbladet avslører seg til de grader, og roter seg ut på viddene. Det er helt tydelig at norske journalister ikke kan regne. Så vinneren på sikt vil nok hete Hagen, og problemet er norsk skattlegging og offentlig ressurssløsing, ikke Hagens person. Jeg håper avisene snart begynner å bruke øynene på hvor elendig norsk forvaltning er. Vi så for eksempel nettopp sjefen i Skanska forklare at norsk veibygging foregår etter feil, forsinkende og fordyrende planleggingsmetoder. Det har andre påpekt i en mannsalder uten at noe gjøres. Når skal norske journalister oppdage det og få det på dagsorden, i setdet for patetiske molboangrep på Hagen?

Si din mening!

DN.no oppfordrer til å bruke fullt navn i debattene

  • Tittel må fylles ut
  • Ditt navn må fylles ut
  • Kommentarfeltet må fylles ut

Det oppstod en feil ved posting av din kommentar.

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut