Foto: Henrik D. Meyer
Skal selge bobil-luksus til Europa
MOSS: Fire østfoldinger har fått ansvaret for å spre amerikansk campingluksus i hele det europeiske markedet. Også forretningsreisende skal overbevises om at en bobil til tre millioner kroner er kjekt å ha.
Publisert: 23.06.2006 - 10:45 Oppdatert: 23.06.2006 - 11:02
Den er 11 meter lang og veier like mange tonn. Med satelitt på taket og utvidbare vegger er flaggskipet til Freightliner Dynamax en oppsiktsvekkende doning proppfull av teknologi og luksus.
Det synes også på prislappen. Bare avgiftene utgjør 900.000 kroner. Totalt koster en Grand Sport M2 3,3 millioner kroner.
Likevel har ikke nordmenn latt seg skremme. Etter å ha vist frem luksusdoningen for første gang på en lokal fritidsmesse i Moss, er de norske importørene optimister.
- Avtalen med fabrikken er fem biler det første året. Etter denne messen tror vi på 15-20 biler, sier Kjell Garnaas i Hatcher Norge som sikret seg Europa-agenturet for bilene til Freightliner Dynamax tidligere i år. Det anslaget inkluderer alle typer bobiler Dynamax leverer, ikke bare den største dn.no har vært på prøvetur med.
Rullende kontor
Hatcher Norge satser på å konsentrere seg om fritidsmarkedet, men vil også se på mulighetene innen arbeidsrelatert bruk av gigantdoningene. Blant annet er det mulig å få innredet kjøretøy som små rullende konferansesentre med møterom og alt av audiovisuelle hjelpemidler.

Foto: Henrik D. Meyer
- Vi leverer biler for VIP og konferanser med små møterom og trådløst bredbånd, sier Garnaas.
Med egen satelitt på taket skal man alltid være i kontakt med omverdenen, uansett hvor bilen står parkert. Det gir gode muligheter for forretningsreisende som har behov for møterom underveis, mener importøren.
Trenger forhandlere
Bare fire personer jobber i Hatcher Norge – et selskap som i mange år har solgt deler til lastebiler i Skandinavia. Det britiske Hatcher-konsernet har avleggere rundt om i Europa, og disse kontaktene vil bli benyttet når nordmennene nå starter prosessen med å skaffe seg forhandlere rundt i Europa.

Foto: Henrik D. Meyer
- Tyskland, Italia og Frankrike blir de viktigste markedene, sier Garnaas.
Det norske selskapet skal være Europa-importøren, men suksessen avhenger av gode forhandlere rundt i Europa som står for selve salget til sluttbrukeren. Den første forhandleren er alt på plass i Sverige, men det er behov for mange flere. I august skal selskapet vise seg frem på Europas største campingmesse i Düsseldorf og det betegnes som ilddåpen.
- Da blir det viktig å skaffe flere forhandlere rundt i Europa, sier Kjell Garnaas.
I USA er bobilmarkedet større enn markedet for lastebiler, ifølge den ferske bobilimportøren. Nå produserer Freightliner Dynamax 350 kjøretøy av ulike modeller årlig. Etter at de tre første agenturene utenfor Amerika er etablert i Moskva, Beirut og Moss, skal fabrikken utvide produksjonen med 150 biler årlig.
Ulempen med kjøretøyet er at man må ha førerkort på lastebil og at det er så mye teknologi å sette seg inn i, at utleie praktisk talt blir uaktuelt. Lokkemiddelet er en relativt gunstig forsikring og forholdsvis moderat verditap i forhold til personbiler.
Samtidig må du sette pris på å vekke oppsikt på veien om du velger å bla opp for bobilluksusen.
Web-tv: Se mer video om bil og motor
- Fra milliardær til attføring fra Nav
- Tapte 2,5 millioner per solgte bil
- Fete bonuser i Skagen - men ingen jobbkø
- - Kommer som en kule
- Knalltall fra DNB
- Actas umoral
- Ennå ingen enighet i Hellas
- Har milliarder å handle for - synes alt er for...
- SV vil skjerpe skatt på eiendom
- Hagen kan vente seg en sjekk på 568 millioner
- Siste uke »
- Siste 100 saker »