Foto: Bjørn-Egil Mikalsen
Endrer 24-timersregelen ved boligsalg
Publisert: 24.02.2010 - 12:01 Oppdatert: 24.02.2010 - 12:41
Finansdepartementet har i dag fastsatt endringer i eiendomsmeglingsforskriften om blant annet budgivning, etterutdanning, utenlandsmegling og utleiemegling.
Det gjøres endringer i den såkalte 24-timersregelen.
Endringene i reglene om budgivning innebærer at megler i forbrukerforhold ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12 første virkedag etter siste annonserte visning.
Skal forhindre "kupping"
- Dette vil ivareta hensynet til at budgivere trenger tid til å områ seg og kontakte banken med videre, samtidig som man unngår at budgivning foregår på kveldstid, med de ulemper det medfører. Videre får megler plikt til å oppfordre selger til ikke å ta imot bud direkte fra budgivere, men henvise til megler. Formålet med bestemmelsen er å redusere mulighetene for at kjøpere ”kupper” budrunder, skriver Finansdepartementet i en melding.
Det innføres også krav om obligatorisk etterutdanning for alle som oppfyller kravene til å være ansvarlig megler og som er aktivt engasjert i eiendomsmeglingsvirksomhet.
Disse må til enhver tid kunne dokumentere å ha gjennomført minst 15 timer med etterutdanning i løpet av en toårsperiode. Formålet er å sikre at meglerne er faglig oppdatert.
Nye utenlandsregler
Det er videre fastsatt enkelte særregler for henholdsvis utenlandsmegling og utleiemegling. Blant annet utvides adgangen til å bruke kontraktsmedhjelpere ved utenlandsmegling, slik at kontraktsmedhjelpere som har rett til drive eiendomsmegling i det aktuelle landet kan benyttes.
Det betyr at den norske megleren kan bruke eiendomsmeglere, advokater og offentlige notarer til å utføre deler av oppdraget, forutsatt at disse har rett til å drive eiendomsmegling i det landet der eiendommen ligger.
Trer i kraft 1. juli
Endringene trer i kraft 1. juli 2010. Unntak gjelder for reglene om obligatorisk etterutdanning, som trer i kraft 1. januar 2011.
Det innebærer at personer som oppfyller kravene til å være ansvarlig megler, 1. januar 2013 må kunne dokumentere å ha gjennomgått minst 15 timer med etterutdanning i løpet av 2011 og 2012.
- Om 9 dager kutter banken boliglånet med 100.000...
- - Vil føre til en velkommen prisnedgang på...
- Lite egenkapital - men fått boliglån?
- Dette driver den norske boligprisboomen
- Tore (34) er årets unge leder
- En heldig seteplassering på flyet ga Kristoffer...
- - Det er skattefradrag for å låne penger til...
- Navneskifte, fransk mastergrad og 150...
- Norge har Nordens beste universitet
- Slik behandler bedriftene ditt utenlandske...
- Siste uke »
- Siste 100 saker »