Toppsjef Baard Schumann i Selvaag Bolig mener det er dårlig lønnsomhet i utleie. Foto: Per Thrana / Per Thrana
- Vanskelig å regne hjem utleie
- Dersom det skal bli attraktivt å drive med profesjonell utleie må staten inn, sier Selvaag-sjef Baard Schumann.
Publisert: 26.08.2012 - 16:15 Oppdatert: 26.08.2012 - 16:15
Det er stor mangel på utleieleiligheter i de største byene i Norge, og prisene er ditto høye. Likevel er det ikke interessant for utbyggere å satse på utleieboliger.
- Det er veldig vanskelig å regne hjem utleie, sier Baard Schumann, administrerende direktør i SelvaaG Bygg til DN.no.
Dårlig avkastning
Utleie gir dårlig avkastning sammenlignet med andre typer bygg, forteller han.
Selvaag-sjefen har allerede ropt varsko om at ulike krav til nye bygg har presset byggekostnadene nær tålegrensen.
Les: Denne listen gjør boligen en halv million dyrere
- Skal du drive utleie i stor skala vil kostnadene til administrasjon og vedlikehold komme på toppen av dette, sier han.
Ifølge Schumann er det vanskelig å få en avkastning på over 4,5 prosent på leieprosjekter.
- Derfor er det vanskelig å få med investorer, sier han.
Til sammenligning er det gjerne en avkastning på 7-8 prosent på næringseiendom.
Foreslår momsfritak
- Hva skal til for å gjøre det attraktivt for dere å satse på utleie? Markedet er jo der?
- Det er vanskelig å finne en quick ficx på dette, men dersom det skal bli attraktivt med utleie må staten inn, sier Schumann.
Selv om han ikke er "glad i " subsidier, tror han det er det som må til.
- Det enkleste ville kanskje være at den som forplikter seg til å drive utleie i for eksempel ti år får momsfritak i denne perioden, sier Schumann.
For en leilighet til en million ville da momsfritaket beløpe seg til 200.000, og da blir regnestykket et helt annet.
- Kortreist hyttedrøm
- Seks måter å sabotere seg selv på
- Brukte kundenes penger på eiendom
- Fant smutthull og fikk drømmejobben
- Blogg: Min minst minneverdige 17. mai-feiring
- Gjør rent bord i hovedstaden
- Aner ingenting om Afp
- Egenskapene alle gode toppsjefer har
- Nå kommer de velutdannede svenskene!
- - Stadig flere kommer i en «er det virkelig...
- Siste uke »
- Siste 100 saker »