Boom i byggebransjen

Det er sjeldent gode tider i bygg- og anleggsbransjen. Selv om 2004 ser ut til å bli et kanonår, kan 2005 bli vel så godt.

DN.no

Publisert: 27.09.2004 - 06:13 Oppdatert: 27.09.2004 - 11:27

Ordreinngangen i byggebransjen i andre kvartal var 28 prosent høyere enn på samme tid ifjor, viser tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB), skriver Dagens Næringsliv.

Mot bedre tider
- Det ser ut som aktiviteten innenfor bolig og andre bygg tar seg opp, så du kan si det går mot bedre tider i bransjen, sier sjeføkonom Kjell Senneset i Prognosesenteret til DN.

Sjefen for Skanskas norske virksomhet, Petter Eiken, tar imidlertid ikke bølgen, og forventer en reaksjon i boligmarkedet, som også kan falle sammen med at rentene begynner å stige. Eiken regner likevel med et høyt aktivitetsnivå neste år.

Av de store entreprenørene har Veidekke ifølge DN økt ordreinngangen med ti prosent til 4,95 milliarder kroner i første halvår. Enda bedre har det gått for NCC med en økning på 21 prosent til 1,82 milliarder, mens Skanska må nøye seg med en økning på 2,9 prosent til 4,45 milliarder kroner.

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut
Annonser fra ADA www.ada.no