PÅ VEI MOT EN NY HVERDAG: Leverandørindustrien må tenkte nytt når oljeproduksjonen på norsk sokkel faller.

PÅ VEI MOT EN NY HVERDAG: Leverandørindustrien må tenkte nytt når oljeproduksjonen på norsk sokkel faller. Foto: Øyvind Hagen/Statoil

Fra olje til vindmøller

Olje-Norge i krise: Kraftige omstillinger venter en lammet norsk oljeleverandørindustri.

Cecilie Langum Becker

Publisert: 30.12.2009 - 11:58 Oppdatert: 05.01.2010 - 16:21

Norsk verft- og leverandørindustri sliter i motvind.

Oljeproduksjonen på norsk sokkel faller, det åpnes ikke nye leteområder og ordrebøkene skrumper inn. Om to til tre år kan det være full stopp for norsk verftsindustri, som bygger både skip og offshorerigger.

Les også: Giske: - Oljealderen går mot slutten

Det betyr at industrien må tenke nytt og annerledes for å overleve. I slutten av oktober ba den ferske nærings- og handelsministeren Trond Giske om innspill fra GIEK, Eksportfinans og Innovasjon Norge, om hvilke tiltak som kan bedre situasjonen for den hardt pressede industrien.

Les også: Giske tar en Buffett

Vind og ny energi
Toppsjef Gunn Ovesen i Innovasjon Norge mener det er viktig å tenke nytt og annerledes gjennom kriser som næringen nå opplever.

- Vi har vært opptatt av å se på tiltak som ikke er med på å øke kapasiteten. Å bygge skip som ikke får oppgaver er det ikke mye poeng i. Vi har i tillegg sett på ny teknologi innenfor ny energi, blant annet innefor vind, ettersom det passer veldig godt i forhold til det maritime, sier hun til DN.no.

Forslag i kø
Og det kan bli en omfattende prosess, der kun de som er omstillingsvillige kommer til å lykkes. Innovasjon Norge peker på at omstilling, nedbemanning eller konkurs vil ramme lokalsamfunn hardt, og at det vil bli behov for regional omstilling.

Aktørene selv kan gjøre en viktig jobb, med hjelp fra blant annet kommunal- og regionaldepartementet. Blant de sentrale forslagene er:

  • Fornyelse av ferjeflåten, inkludert omlegging til gassdrift
  • Mer miljøvennlig fiskeflåte
  • Forsere byggingen av gråskip
  • Forsere byggingen av isgående forskningsfartøy
  • Bygge nye slepebåter for bedre kapasiteten og beredskapen langs kysten
  • Etablere LNG-depoter langs kysten, noe som vil være nødvendig om nærskipsflåten skal kunne gå over til gassdrift
  • Offshore vindkraft
  • Stimulere til økt aktivitet på norsk sokkel

Industri med mangfold
- Leverandørindustrien er jo veldig stor og mangfoldig, og også veldig teknologisk samtidig som at den er eksportrettet. Man må gi muligheten til at man kan komme til. Da kommer man inn på nye markeder som man ikke har vært inne på før, sier Ovesen.

- Vi har god erfaring med omstilling, og vi har tro på at det kommer til å fungere. Er det noe Norge er god på, så er det omstilling. Vi har hele tiden vært omstillingsdyktige og tatt i bruk nye ting. Vi tenker nytt og tenker fremover. Det karakteriserer Norge, detat man hele tiden tenker nytt og annerledes, legger hun til.

Hun peker på at mange bedrifter allerede er i gang med å tilpasse seg en ny tid.

- Enkelte verft har allerede gått fra nybygg til service, mens andre ser på ny energi.

Trenger innovasjonslån
Innovasjon Norge og Ovesen forslår at bedriftene som ønsker å gjennomføre slike omstillinger bør få tilgang til såkalte innovasjonslån. Statsbudsjett fastsetter en ramme for landsdekkende innovasjonslån på 500 millioner kroner mot 1,4 milliard kroner i 2009.

Det synes organiasjonen er alt for lite, og foreslår at den økes til én milliard kroner for å kunne styrke den delen av næringen som vil gjennomføre utviklings- og omstillingstiltak.

"Vi må nevne her at nesten all ny kreditt til maritim sektor i den nærmeste fremtid sannsynligvis vil bli betraktet å være risikopreget. Det vil dermed være behov for supplerende risikokapitaltilbud i markedet", heter det i forslagsdokumentet fra Innovasjon Norge.

Roser Giske
- Har du tro på rammen vil oppjusteres?

- Det er noe politikerne må bestemme. Vi har sett at det har vært veldig populært i året som har vært, der vi har kunnet være med på å løfte endel bedrifter som har hatt det vanskelig i en periode. Det gir oss muligheten til å ta risiko blant annet i en tidlig fase. Når næringen faller stiger risikoen, og da trenger man slike lån, sier Ovesen.

Giske har vært en travel mann siden han tok over som sjef for Nærings- og Handelsdepartementet, og reist rundt i landet for å kartlegge situasjonen industrien er i.

- Jeg synes det er veldig bra at Giske engasjerte seg med én gang han kom. Dette er viktig for Norge. Jeg tror at 2009 kommer til å bli det beste året noensinne, der neste år som kommer til å bli det vanskeligste året, sier Ovesen.

Vil ha vindparker
Også Wenche Nistad i Garanti-instituttet for eksportfinans GIEK, som stiller garantier i forbindelse med norsk eksport og investeringer i utlandet, har sendt forslag til Giske.

Hun ønsker å få utvidet rammene slik at de lettere kan hjelpe norske lånetagere på norsk sokkel. I dag kan GIEK kun garantere for norske selskapers eksportkreditt.

- Vi tenker spesielt på ting man bygger i sjøen, som offshore vindparker, som kan være interessant for vår leverandørindstri i mange år. Får vi en utvidet adgang kan det bidra til at slike prosjekter blir finansiert, sier Nistad til DN.no.

Vil gjøre det kommersielt
Hun understreker at det selvfølgelig må gjøres på kommersielle vilkår, slik at det ikke er i strid med konkurranseregelverket.

- Vi ønsker en ordning der vi kan gå inn sammen med banker og gjøre dette kommersielt. Vi har foreløpig ikke oversikt over om bankene har kapasitet til å dekke dette, men vi kan bidra til kapasitet til å dekke denne aktiviteten, sier hun.

Håpet er å bidra til at norsk næringsliv får litt hjelp til å få i gang nye prosjekter og ny næring, som for eksempel offshore vind.

Det også kan være nye ting innenfor olje- og gassektoren- det må næringslivet velge, sier Nistad.

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut

Olje-Norge i krise

Tidligere artikler i serien:

Foto: Harald Pettersen, Statoil

Norges oljeproduksjon stuper

Norge er ikke lenger blant de ti største olje-
produsentene i verden. Om tre år vil norsk olje
produksjon være halvert fra toppåret 2001. Les mer


Foto: Stian Lysberg Solum, Scanpix

Skjuler mulige storfunn

Oljeminister Terje Riis-Johansen holder Lofoten-informasjon hemmelig. Les mer

- Fullstendig uakseptabelt
Lover åpenhet om Lofoten


Foto: Statoil/www.wordle.net

De forbudte områdene

Det er langt fra kun Lofoten og Vesterålen som er forbudt område for oljeindustrien. Les mer


Hywind

Foto: Øyvind Hagen/Statoil

Hywind

Fra olje til vindmøller

Kraftige omstillinger venter en lammet norsk oljeleverandørindustri. Les mer


Foto: Elin Høyland

Feilberegning åpnet pengeflommen

Jens Stoltenberg pøser milliarder ut av oljefondet - på grunn av en grov bommert i 2001. Les mer

- Bruker langt mer enn forutsatt


Foto: Eivind H. Natvig / Eivind H. Natvig

Pengebruken får konsekvenser

Dagens oljepengebruk er ikke bærekraftig, mener Høyres Jan Tore Sanner. Les mer


Arve Johnsen

Foto: Gunnar Lier

Arve Johnsen

Ingen grunn til å overdrive

Statoil-grunnlegger Arve Johnsen aksepterer ikke det ensidige fokuset i Lofoten/Vesterålen-debatten. Les mer


Næringsminister Trond Giske

Foto: Gunnar Lier

Næringsminister Trond Giske

Oljealderen går mot slutten

- Vi må se at tiden for de store utbyggingene på et eller annet tidspunkt vil være over, sier næringsminister Trond Giske til DN.no. Les mer


Foto: ALEX BRANDON, AP/Scanpix

Norsk oljefremtid i det blå

Oljeindustrien har store forventninger til petroleumsmeldingen. Men regjeringen vil unngå kontroversielle spørsmål og satse på vage formuleringer, tror NTNU-professor. Les mer

  • Verdal workers 'stable' after fall

    9. februar 2012

    The condition of three workers seriously injured in a fall at the Kvaerner Verdal yard in northern Norway was said to be stable on Thursday, according to a report.

  • Wintershall gets Skarfjell nod

    3. februar 2012

    German explorer Wintershall has been given the green light by Norwegian authorities to drill a wildcat at its Skarfjell prospect in the North Sea.

  • BP 'in Macondo settlement talks'

    9. februar 2012

    British supermajor BP is reportedly locked in negotiations with US officials on a possible multi-billion settlement over pollution claims stemming from the 2010 Macondo blowout disaster.

  • Tethys puts out call for Tajikistan seismic

    9. februar 2012

    London-listed Tethys Petroleum has issued a tender for a 2D seismic shoot in Tajikistan which it will use to identify the location for its first deep pre-salt well in the country.

  • BG profit up on LNG

    9. februar 2012

    UK-based BG Group’s total operating profit was up 19% or $1.28 billion to $8.2 billion for 2011 on the back of increased revenue from its exploration and production and liquefied natural gas arm ...

Click here to find out more about Upstream
Click here for more news from Recharge
Annonser fra ADA www.ada.no