Foto: Gripen International
Sverige: - Kjøp Gripen
Norge og Sverige undertegnet mandag en avtale om samarbeid i forbindelse med at det svenske Saabs Jas 39 Gripen er en av tre aktuelle kandidater som nytt norsk kampfly.
Publisert: 26.04.2007 - 14:03 Oppdatert: 26.04.2007 - 14:03
Det ble også undertegnet en avtale mellom Norge og Gripen International om industrielt samarbeid.
Den svenske forsvarsministeren Mikael Odenberg lover et utvidet samarbeid på flere områder dersom Norge bestemmer seg for Gripen.
– Et eventuelt Gripen-kjøp vil kunne utgjøre grunnlaget for et ytterligere utdypet og utviklet samarbeid innenfor mange områder, ikke bare kampfly, sa han etter at han hadde undertegnet avtalen sammen med forsvarsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap).
Strøm-Erichsen sier at Gripen er en reell kandidat på linje med den amerikanske Joint Strike Fighter (JSF) og den europeiske Eurofighter Typhoon. En industriavtale med JSF ble undertegnet tidligere i år, og en tilsvarende avtale vil bli undertegnet med Eurofighter om kort tid.
Norge skal avgjøre flykjøpet høsten 2008.
– Stor begivenhet
Strøm-Erichsen karakteriserte avtalen som en stor begivenhet, og hun forutsetter at det videre samarbeidet med avtalen utvikles videre.
– Avtalen markerer et nytt og viktig steg i de norsk-svenske samarbeidsrelasjonene. Han sa at den svenske regjeringen helhjertet støtter Gripen som nytt norsk kampfly.
Hovedhensikten med avtalen er at den norske regjeringen får tilgang til all relevant informasjon om Jas 39 Gripen slik at flyet kan sammenlignes og vurderes på lik linje med de andre kandidatene.
Industriavtale
Samtidig ble det undertegnet en avtale om industrielt samarbeid mellom Norge og Gripen International.
– Vi har en avtale som går over to år og som er verdt 50 millioner norske kroner. Avtalen vil føre til at norske høyteknologibedrifter kommer inn i utviklingen av Gripen, sier markedsdirektør i Gripen International og ansvarlig for samarbeidet med Norge, Hans Rosén, til NTB.
Han lover at Gripen vil ha full åpenhet om informasjon om utviklingen av flyet slik at norsk industri og norske myndigheter vil kunne skaffe seg egen kunnskap og danne seg et bilde av hva Gripen går for.
Ifølge Rosén betyr dette at også de mest sentrale delene som datasystemer og kommunikasjonssystemer vil være tilgjengelig for norske bedrifter som er med i samarbeidet.
Han sier videre at Gripen ikke har noen grunn til å tro annet enn at selskapet er med i en seriøs og reell konkurranse om å bli flyleverandør.
– Vi har vært med i konkurransen i kort tid, men føler at vi flytter fram våre posisjoner, sier han.
- Fra milliardær til attføring fra Nav
- - Kommer som en kule
- Tapte 2,5 millioner per solgte bil
- Fete bonuser i Skagen - men ingen jobbkø
- Knalltall fra DNB
- Actas umoral
- Har milliarder å handle for - synes alt er for...
- Ennå ingen enighet i Hellas
- SV vil skjerpe skatt på eiendom
- Hagen kan vente seg en sjekk på 568 millioner
- Siste uke »
- Siste 100 saker »