Leder Yngve Slyngstad i Statens pensjonskasse - Utland, også kjent som Oljefondet. Foto: Aleksander Nordahl
Saftig lønnskutt
Finanskrisen slår hardt inn i Yngve Slyngstads lønnskonto.
Publisert: 11.03.2009 - 11:08 Oppdatert: 11.03.2009 - 13:52
Yngve Slyngstad, direktør for Norges Bank Investment Management (NBIM) går ned i lønn etter et katastrofalt år for Statens Pensjonsfond - Utland.
Hans årslønn er nå 3,5 millioner kroner, ned fra 5,4 millioner kroner i 2008. Han skal nå ikke ha noen bonusordning.
Slyngstad fikk i imidlertid ifjor utbetalt over 11 millioner kroner inkludert bonuser og avlønning for tidligere år.
Sentralbanksjef i Norges Bank Svein Gjedrem sier lønnsnedgangen er en justering i forhold til hva som skjer i finansmarkedene.
- Begrunnelsen er at vi ser at det internasjonalt og i Norge er lønnsnedgang i finansbransjen. Det kommer til uttrykk i endringer i bonusordninger, fastlønn og opsjonsprogrammer. Lønningene i denne bransjen går kraftig ned, og det vi gjør nå er en tilpasning til denne realiteten, sier Gjedrem.
- Vi er ikke lønnsledende, men vi skal kunne tiltrekke oss dyktige personer. Når lønnen generelt i bransjen går ned, skal det også reflekteres hos oss.
Utbetalte bonuser i kriseåret
103 ansatte i Oljefondet har prestasjonsbasert bonus.
Den totale prestasjonslønnsutbetalingen var 22 prosent av øvre prestasjonsramme på 32,2 millioner kroner.
| DNtv intervjuet Yngve Slyngstad da han startet i jobben i 2008: |
- Strømprisene kunne vært lavere
- Byggeboom i Asia varsler ny finanskrise
- Mener Acta-merkenavnet er ødelagt
- EU: Norge skårer dårlig på innovasjon
- Solberg vil øke pensjonsalderen
- Bankgigant kutter bonuspotten med 40 prosent
- Ser større gjeldsproblemer i USA og Japan enn...
- Nord Pool mistenkes for konkurranse-brudd
- Møtet mellom greske koalisjonsledere utsatt -...
- Bakteriefunn i norsk laks
- Siste uke »
- Siste 100 saker »
Oljefondet i 2008

Foto: Adrian ¯hrn Johansen
- Markedsverdien av Statens pensjonfond - Utland var 2 275 milliarder kroner ved utgangen av 2008.
- Tilførselen til fondet var rekordhøye 384 milliarder kroner. Dette ble i sin helhet benyttet til store aksjekjøp i internasjonale markeder.
- Fondets gjennomsnittlige eierandel i internasjonale aksjemarkeder økte til 0,77 prosent. Fondets aksjeandel er 49, 6 prosent.
- Avkastningen var -23,3 prosent, målt i internasjonal valuta. Dette tilsvarer 633 milliarder kroner. Resultatet har aldri vært svakere.
- Det relative resultatet i den operative forvaltningen var -3,37 prosent. Dette er vesentlig svakere enn Norges Bank forventet.
Kilde: Norges Bank