Zzzzovner på jobb

Nesten annenhver svenske har sovnet på jobb, og for en fjerdedel skjer det gang på gang. Søvnforskere er ikke overrasket.

Line Kaspersen

Publisert: 10.10.2005 - 10:32 Oppdatert: 10.10.2005 - 12:57

- Vi sover mindre om natten. Da blir det slik, konstaterer søvnforsker Arne Lowden ved Karolinska institutet til Expressen.

43 prosent av kvinnene og 31 prosent av mennene føler seg slappe eller søvnige nesten hver dag på jobben. Trøtthet på arbeidsplassen er en del av materialet i en stor undersøkelse som er utført ved blant annet Lunds universitet i Sverige. Og det er neppe særlig annerledes i Norge.

- Rapportens funn er helt på linje med vår forskning, sier Arne Lowden. Stress, nyhetstrykk døgnet rundt og en hektisk og aktiv hverdag forstyrrer nemlig et regelbundet søvnskjema.

Sover dårlig om natten
- Åtte timer er fortsatt menneskets naturlige søvnbehov. Men den tiden har krympet til syv timer for gjennomsnittssvensken, forklarer Lowden. Mange lider dessuten av søvnforstyrrelser.

Dermed slår trøttheten til på arbeidsplassen om dagen: Foran dataskjermen, på kjedelige møter eller foredrag, og i monotone arbeidssituasjoner.

Vil ha "sovepauser" for å yte mer
Karolinska institutets søvnforskere har tidligere foreslått obligatoriske "sovepauser" i arbeidstiden, for eksempel i tilknytning til lunsjen.

- Det holder med en lur på 15-30 minutter for å få helt nye krefter, sier Arne Lowden til Expressen.

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut
Annonser fra ADA www.ada.no