Foto: Øyvind Elvsborg.

Dollaren raser videre

Fremtidsfrykt i USA presser dollarkursen videre ned. Flere dårlige nyheter kan sende valutaen til nye bunnivåer.

Cecilie Langum Becker

Publisert: 06.03.2008 - 15:55 Oppdatert: 07.03.2008 - 05:42

Dollarkursen har ennå ikke nådd det historiske bunnivået mot kronen på 4,66 kroner i 1978. Men valutaen rykker stadig nærmere.

Dollaren ble på sitt laveste idag handlet til 5,105 kroner, samtidig som at det en euro kostet 1,538 dollar - ny rekord.

Sjekk hva dollarkursen er akkurat nå!

- Det er økt usikkerhet om den økonomiske utviklingen i USA, i tillegg til at endel europeiske indikatorer har kommet ut relativt sett bedre, sier sjeføkonom Stein Bruun i SEB Enskilda til DN.no.

Dollaren styrket seg litt mot euro for et par uker siden da markedet så en rimelig stor sannsynligihet for et forholdsvis kjapt rentekutt fra den europeiske sentralbanken.

- Men etter det har det kommet klart frem fra sentralbankens hold at det kommer til å ta betydelig lenger før det kommer rentekutt, sier Bruun.

Les også: Gjør et kupp på dollarfallet

Tror på fall

Stein Bruun i SEB Enskilda.

Foto: Øyvind Elvsborg.

Stein Bruun i SEB Enskilda.

Han mener at mye ligger til rette for at dollaren kan falle ytterligere.

- På kort sikt er man veldig utsatt for økonomiske indikatorer fra USA og om det dukker opp flere lik innenfor finanssystemet kan det bli avgjørende for dollaren, sier han.

- Signalene fra USA er tiltagende nedsiderisiko på veksten. Markedet priser inn fortsatt dypere rentekutt. Det er de to tingene som spiller sammen, legger han til.

Ser på ledigheten
Imorgen kommer den svært viktige arbeidsmarkedsrapporten fra USA.

- Hvis man får overveiende negative tall fra USA og signaler fra Fed om aggressive rentekuttsamtidig som at den europeiske sentralbanken tviholder på oppsiderisiko i inflasjonen, er det klart at dollaren kan svekke seg ytterligere, sier han.

Han holder imidlertid foreløpig fast ved at bunnen skal ligge rundt 5,10 kroner.

- Men usikkerheten på kort sikt er veldig stor. Kommer det overraskende svak utvikling i sysselsettingen og en økning i arbeidsledigheten er det klart at det kan svekke dollaren ytterligere, sier han.

Treffsikker Bruun
Stein Bruun estimerte i begynnelsen av februar en bunn på dollaren på 5,10 kroner i mars. Med dagens valutakurs på 5,11 kroner kan man si at han har truffet rimelig bra.

- Der er vi omtrent nå, konstaterer han.

Han tror at neste ukes rentemøte i Norges Bank kommer til å bli svært avgjørende for kronekursen fremover.

- Markedet er rimelig overbevist om at det kommer til å gå lang tid før Norges Bank gjør noe med renten, det kommer ihvertfall til å ta lang tid før de setter den ned. Sånn sett blir neste ukes rentemøte, ny pengepolitisk rapport og pressekonferansen etterpå avgjørende på kort sikt, sier Bruun.

Les om hvordan USA-børsene gjøre det i dag: Nedtur i New York

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut
Annonser fra ADA www.ada.no