Oslo Børs Foto: Gunnar Lier
Oppturen ingen ventet
Det går slett ikke dårlig med de store selskapene på Børsen.
Publisert: 15.05.2009 - 06:35 Oppdatert: 15.05.2009 - 19:14
Første kvartal ble absolutt ingen katastrofe for de fleste selskapene på Oslo Børs, slik mange fryktet.
Over halvparten av selskapene på Oslo Børs som har lagt frem resultater for første kvartal har økt inntektene sammenlignet med ifjor, mens over 40 prosent av selskapene høyere driftsresultat, skriver Dagens Næringsliv.
Det viser en sammenstilling DnB Nor Markets har satt opp over 33 av de større selskapene på Oslo Børs. Listen omfatter de fleste selskapene som inngår i hovedindeksen.
15 av 33 selskaper økte omsetningen i første kvartal. Totalt falt inntektene for disse selskapene med 18 prosent, men hvis man ser bort fra StatoilHydro, var det samlede inntektsfallet på bare 6,3 prosent. I StatoilHydro falt omsetningen med 46 milliarder kroner, som i stor grad skyldtes fallende oljepriser.
«Slett ikke gærn't»
Blant dem som har god grunn til å smile, er Norwegian-sjef Bjørn Kjos. Han kunne vise til et driftsresultat som var nesten 50 prosent bedre enn i første kvartal ifjor, mens inntektene økte med 27 prosent.
- Tatt i betraktning at det er finanskrise, ser det slett ikke gærent ut, sier Kjos til DN.
Dårligere utsikter
Kim Evjenth i Argo Securities sier til DN at første kvartal alt i alt har vært en positiv overraskelse .
Han sier en del av skrekken nok er priset inn i aksjene, men han tror fortsatt inntjeningen vil falle ytterligere fremover.
Også analysesjef Stig Myrseth i Orion Securities er overrasket over den gode inntjeningen for første kvartal.
- Det hørtes ganske mye ut det tallet der. Men det kan jo stemme, sier han til avisen. Også han tror at de fleste bedrifter vil oppleve vanskelige tider fremover.
Les også: - Har tatt litt vel mye av
Boom på Børsen
Er det lurt å kjøpe aksjer nå eller er moroa over ?