ONS 2004

Bygger gasskraftverk i Hammerfest

Hammerfest Energi skal bygge et CO2-fritt gasskraftverk basert på naturgass fra Snøhvit. Avgassene skal renses med ny teknologi før CO2en lagres i Snøhvit-reservoaret.

Espen BjerkeOle-Morten Fadnes

Publisert: 25.08.2004 - 15:11 Oppdatert: 26.08.2004 - 14:34

Hammerfest Energi presenterte på ONS-messen onsdag planer om å bygge et pilotanlegg for gasskraftverk på 105 MW med naturgass fra Snøhvit. Anlegget er planlagt ferdig allerede i 2007.

Pilotanlegget vil anvende renseteknologi for CO2 utviklet av Oslo-selskapet Sargas AS.

Fanger 90 prosent
Det planlagte anlegget vil fange inn drøyt 90 prosent av CO2-en. Det er innenfor Statens Forurensningstilsyn utslippskrav.

Sargas-løsningen er basert på kjente komponenter konfigurert på en ny måte. Dermed kan anleget bygges raskt og drives med svært lav teknisk risiko, mener selskapet.

Bellona positiv
Bellona-leder Frederic Hauge er meget positiv til det nye prosjektet.

- Dette er et veldig morsomt prosjekt, sa Hauge da nyheten ble presentert i Stavanger onsdag.

- De som sier at man må vente på teknologien for CO2-frie gasskraftverk, bør se på dette prosjektet. Her har man tatt "proven technology" og skrudd det sammen på en ny måte, sa en imponert Hauge.

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut
Annonser fra ADA www.ada.no