TV 2-sjef Alf Hildrum.

TV 2-sjef Alf Hildrum. Foto: Haukeland, Erlend

Ny smell for TV 2

DN.no

Publisert: 23.11.2009 - 05:55 Oppdatert: 23.11.2009 - 10:03

TV 2 gikk på et sviende nederlag i Kabeltvistnemnda, som blankt avviser kanalens krav om en prisøkning på over 1.500 prosent for å være tilgjengelig i kabelanleggene til Canal Digital og Get, skriver Dagens Næringsliv.

Kabelselskapene er pålagt formidlingsplikt, og må sende TV 2, noe som har medført at kabelselskapene har vært langt mindre betalingsvillig enn TV 2 ønsker.

Stor prisforskjell
Mens kanalen har lykkes med å jekke opp prisen til mellom 15 og 26 kroner per kunde i måneden på andre kringkastingsplattformer, som i det digitale bakkenettet, har forhandlingene med kabelselskapene stått i stampe.

På kabel fikk TV 2 bare 53 øre per måned.

TV 2 hevder kanalen tilfører kabelselskapene mye mer enn den får betalt for, og ønsket en økning til 2,37 kroner per kunde i måneden for 2007, og opptrapping til 5,80 kroner i 2008 og 8,70 kroner i 2009.

Huitfeldt eneste håp
Men kabeltvistnemnda stiller seg fullt og helt på kabelselskapenes side, og TV2 må nøye seg med at betalingen bare justeres med konsumprisindeksen, til 54 øre per måned i 2007, 56 øre i 2008 og 57 øre i 2009.

Eneste håp som gjenstår for TV 2 er at kulturminister Anniken Huitfeldt fullfører forgjengeren Trond Giskes svært omstridte arbeid med en ny tv-avtale, som kan innebære at TV 2 eller en annen kanal oppnår «markedspris» i kabelnettene.

Les også: TV 2 får forlenget frist

TV 2s milliardkupp

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut
Annonser fra ADA www.ada.no
Annonser fra ADA www.ada.no