Kristin Skogen Lund. Foto: Ståle Andersen
Sluttpakker kostet mediene 760 millioner kroner
Publisert: 11.01.2010 - 05:48 Oppdatert: 11.01.2010 - 08:57
Norske mediebedrifter har nedbemannet med sluttpakker og gavepensjoner for rundt 760 millioner kroner de siste to årene.
I andre bransjer er det langt vanligere å nedbemanne ved hjelp av vanlige oppsigelser, men dette har til nå vært regnet som uhørt i mediebransjen.
Aftenpostens avtroppende administrerende direktør Kristin Skogen Lund, på vei til konserndirektørjobb i Telenor, er kritisk til ordningene med pakker:
- Helt feil
– Jeg mener det er helt feil. De 760 millionene kunne man brukt på andre ting som hadde vært mye viktigere for bedriftene i en kritisk fase, sier hun til Dagens Næringsliv.
Hun sier at det er de mest konkurransedyktige i arbeidsmarkedet som velger å slutte, og at bedriftene har endt opp med å betale dyre pakker til folk som er ettertraktet på arbeidsmarkedet.
Leder Elin Floberghagen i Norsk Journalistlag mener på sin side at 760 millioner kroner er vel anvendte penger, og at både bedriftene og de ansatte har hatt nytte av ordningene med pakker.
Les også: Så mye koster en god VG-sak
Dagbladet må kutte 50 nye
Ingen oppsigelser i TV 2
- Rec skuffer
- Smell for Telenor
- Solberg vil øke pensjonsalderen
- Pøser ut fm-radioer som kan bli stumme om knappe...
- Qantas finner sprekker i superjumbo
- Strømprisene kunne vært lavere
- - Ikke ulikt USAs håndtering av Vietnam-krigen
- Mener Acta-merkenavnet er ødelagt
- Marine Harvest hardt rammet av lakseprisfall
- EU: Norge skårer dårlig på innovasjon
- Siste uke »
- Siste 100 saker »