Schibsted med Europa-visjoner

Kjell Aamot drømmer om å gjøre Schibsted til et europeisk mediehus. Han vil eksportere vellykkede satsinger til Europa.

Vibeke Larsen

Publisert: 04.11.2005 - 12:42 Oppdatert: 04.11.2005 - 12:48

Schibsted-sjef Kjell Aamot nøyer seg ikke lenger med å være et betydelig mediehus i Skandinavia.

Da han presenterte konsernets tredjekvartalstall i går ettermiddag, la Aamot samtidig frem ambisjonene om å styrke Schibsteds satsinger i Europa.

- Lys fremtid
- Fremtiden er alltid lys i Schibsted. Nå løfter vi visjonen fra å være et skandinavisk mediehus til å blir et europeisk mediehus, sa Aamot da han fortalte om Schibsted ubeskjedne fremtidsplaner.

Han la samtidig til at Europa-satsingen ikke skal gå på bekostning av virksomhetene i hjemmemarkedene. Tanken er tvert imot å eksportere vellykkede produkter fra Skandinavia.

20 MInutter
Gjennom gratisavisselskapet 20 Minutter har Schibsted allerede en fot innenfor på det europeiske markedet. 20 Minutter går så det suser i Spania og Frankrike, med en inntektsvekst på henholdsvis 17 og 49 prosent.

I løpet av kvartalet er avisen lansert i fem nye byer i Spania, og en i Frankrike. Det satses også på et månedsmagasin i Spania, samtidig som nettaktivitetene i tilknytning til 20 Minutter rustes opp.

- Men dette er tøffe markeder, og det har den siste tiden dukket opp flere konkurrenter, sier Aamot, som likevel satser på å forsterke Schibsteds posisjon i dette segmentet.

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut
Annonser fra ADA www.ada.no
Annonser fra ADA www.ada.no