Foto: Per Ståle Bugjerde

Leder DN: Den fantastiske historien

Noen ganger er det grunn til å stoppe opp og bare glede seg. Det var det igår. Da la oljefondet, Statens pensjonsfond utland, frem resultatet for 2009. Avkastningen var på 613 milliarder kroner, og oljefondets sjef Yngve Slyngstad hadde god grunn til å vise sitt forsiktige og diskrete smil.

Publisert: 06.03.2010 - 08:51 Oppdatert: 06.03.2010 - 23:46

Det hadde han ikke for ett år siden. Da la han frem resultatet av finanskrisens første år som viste en negativ avkastning på 633 milliarder kroner.

Det ble ramaskrik. Investor Øystein Stray Spetalen var en av de heftigste kritikerne og var spesielt skeptisk til at 60 prosent av fondets midler plasseres i aksjer. Han har rett i at aksjemarkedene er et farlig sted. Store penger tapes. Men store penger vinnes også. Oljefondet hentet ifjor inn nesten hele tapet fra året før.

Vi kan ikke regne med at store tap alltid vil kunne hentes inn igjen så raskt. Det norske fondet er imidlertid ganske spesielt fordi det har en nesten uendelig tidshorisont. Det er aldri meningen at vi skal ta ut noe annet enn normal avkastning av fondet.

Oljeeventyret har gitt rundt 4000 milliarder kroner til statskassen siden det startet i 1969, og politikerne har spart rundt 60 prosent av inntektene. På under 15 år har Norge bygd opp et fond som er tre ganger så stort som statsbudsjettet. Det er imponerende, og det er grunn til å rose alle partiene på Stortinget, bortsett fra Fremskrittspartiet, for at de har sluttet opp om handlingsregelen som har gitt oss dette fondet.

Nå er trolig olje- og gassproduksjonen på topp. Men inntektene vil fortsette å strømme inn selv om de ikke vil øke fra år til år. Takket være oljefondet vil inntektene fra olje og gass gjøre livet lettere for det norske folk selv mange år etter at oljen har tatt slutt.

Norge, som har under én promille av verdens befolkning, eier i dag én prosent av verdien av de selskaper som er notert på verdens børser. Det er grunn til å glede seg.

Les også: Oljefondets milliardhevn

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut
Annonser fra ADA www.ada.no