Bakkes NRK-kaos
De kan umulig være fornøyd med den nye styrelederen.
Publisert: 04.01.2007 - 06:03 Oppdatert: 04.01.2007 - 06:12
Det er helt utrolig hvordan kulturminister Trond Giske og NRKs styreleder Hallvard Bakke holder på i debatten om hvilken periode NRK-lisensen egentlig skal gjelde for.
Kulturdepartementet ba allerede i 2005 NRK om å legge om lisensinnkrevingen slik at den gjelder for kalenderåret og ikke fra mars til mars som nå. Omleggingen skulle skje fra årsskiftet, men i høst stoppet Kulturdepartementet den planlagte endringen av forskriften som gjorde det mulig for NRK å kreve inn lisens for bare fire måneder i september. Dermed betalte tv-titterne som vanlig for seks måneder, og har allerede betalt for januar og februar i år.
I desember vedtok Stortinget at lisensen i år skal være på 2103,80 kroner, tre prosent mer enn ifjor. Samtidig vedtok Stortinget en merknad som sier at hele beløpet som kreves inn i år også skal inntektsføres i år. Det spesielle med denne merknaden er at den er skrevet av NRKs styreleder Hallvard Bakke og normale beslutningsprosedyrer tilsier at det er gjort i forståelse med Kulturdepartementets politiske ledelse.
Dagens Næringsliv har skrevet at disse tingene tilsammen betyr at norske lisensbetalere i år vil betale lisens for 14 måneder. Vi har allerede betalt inn for januar og februar, og nå skal også hele årets lisensavgift inn på årets NRK-budsjett.
Giske og Bakke sier at lisensbetalerne ikke skal betale mer i 2007 enn de ville gjort uten omlegging, og det er helt riktig. Det store spørsmålet er hva de betaler for. Dersom lisensen bare gjelder for årets siste ti måneder, bør den være lavere enn dersom den gjelder for de neste 12. Hvis ikke, er det en prisøkning, og forsøk på å skjule det for Stortinget og velgerne er lureri.
Giske sier i dagens avis at betalingen vil gjelde også for to måneder i 2008, selv om inntekten bokføres inneværende år. Men det er i strid med regnskapslovens som sier at inntekter skal bokføres det året de opptjenes. Giske mener det er flere meninger om den saken og har satt flere revisorer og jurister på saken. Det er vanskelig å forestille seg at de kan komme frem til noe som er i nærheten av god regnskapsskikk.
Bakkes forsøk på å overta jobben til NRKs administrasjon, har endt i et salig rot. Det er fremdeles uklart hvordan Giske og resten av regjeringen har tenkt å rydde opp, men de kan umulig være fornøyd med den nye styrelederen. Det er lite tillitvekkende at vi har en statsråd som går god for denne måten å drive statsinstitusjoner og kreve inn avgifter på.
- Fra milliardær til attføring fra Nav
- Tapte 2,5 millioner per solgte bil
- Fete bonuser i Skagen - men ingen jobbkø
- - Kommer som en kule
- Knalltall fra DNB
- Actas umoral
- Ennå ingen enighet i Hellas
- Har milliarder å handle for - synes alt er for...
- SV vil skjerpe skatt på eiendom
- Hagen kan vente seg en sjekk på 568 millioner
- Siste uke »
- Siste 100 saker »