Foto: Johannes Worsøe Berg
- Dette er ondskapsfullt
Carnegie-sjef Anders Onarheim har ikke mange gode ord å si om Skatt Øst.
Publisert: 28.11.2008 - 05:43 Oppdatert: 28.11.2008 - 07:51
DN skrev igår at 200 norske meglere de neste ukene vil motta skattekrav på tilsammen 1,5 milliarder kroner for inntektsårene 2006 og 2007 fra Skatt Øst.
Skatt Øst øker trykket ytterligere, og vil ilegge arveavgift på 20 prosent til megler- og investorbarn som har fått eierandeler i foreldrenes selskaper.
Les også: Aksjemeglernes kjempesmell
- For å plage oss
- Dette er ondskapsfulllt, og jeg kan ikke forstå annet enn at de gjør dette for å plage oss ytterligere. Basert på at det nå er gjort regelendringer på skattleggingen, kan jeg ikke forstå hvorfor man nå setter i gang med en ny runde mot oss. Det fremstår ikke som rasjonelt, og jeg har ingen tro på at skattemyndighetene vil vinne frem, sier Onarheim til Dagens Næringsliv.
Striden mellom meglerhusene og skattemyndighetene har pågått i flere år, og tre saker er blitt kjørt gjennom lavere rettsinstanser. Hver gang har skattemyndighetene gått seirende ut.
-Går ikke an
Carnegie er blant meglerhusene som har tapt. Saken gjaldt skatteoppgjør for 2003 og 2004. Saken skal imidlertid ankes videre, og Onarheim mener det er oppsiktsvekkende at Skatt Øst nå setter i gang med en ny runde mot meglerhusene.
- Utangspunktet for disse sakene er jo at vi har fått godkjent ordningene på forhånd. Så kommer skattemyndighetene i ettertid og finner ut at de vil gjøre ting på en annen måte. På meg oppleves dette som at skattemyndighetene bestemmer seg for å gi regler tilbakevirkende kraft. Det er litt som om fotballforbundet i dag skulle bestemme at det var forbudt å bruke islandske fotballspilllere, og så ringer man Brann og Stabæk og fortalte dem at de hadde mistet seriegullet fordi de hadde brukt islandske spillere i 2006 og 2007. Det går jo ikke an, sier Onarheim til DN.
Onarheim mener kravene bærer preg av at det har vært for mye penger å tjene i meglerbransjen. Onarheim risikerer, basert på DNs beregninger, et skattekrav på ytterligere 15 millioner kroner for 2006 og 2007.
Tror du skattemyndighetene har en skjult agenda og forfølger meglerbransjen bare fordi inntektene der har vært ekstremt høye?
- - Kommer som en kule
- Her er ordet sentralbanksjefen ikke sa
- Svimlende bøter etter bankjuks
- Fra milliardær til attføring fra Nav
- Fete bonuser i Skagen - men ingen jobbkø
- Tapte 2,5 millioner per solgte bil
- Norwegian fyller tomrom i Danmark
- Coca-Cola kutter 400-500 stillinger i Norge
- Euroministrene holder Hellas på vent
- Her er en ny Mercedes
- Siste uke »
- Siste 100 saker »