Illustrasjonsfoto. Foto: Inger E. Berg
Opptur på finanskrisen
Det har blitt lettere å holde på dyktige ansatte.
Publisert: 22.12.2008 - 05:43 Oppdatert: 22.12.2008 - 12:57
Noen bransjer tjener på at arbeidsledigheten øker. Bussjåførene returnerer fra byggeplassene, realfagslærerne dropper privat næringsliv og restauranteierne jubler over kompetente servitører som blir, skriver Dagens Næringsliv.
De gode tidene har tappet Norges største busselskap Nettbuss for sjåfører. Administrerende direktør Arne Veggeland får nå endelig telefoner fra bussjåfører som trenger jobb igjen. De siste to årene har han vært i konstant manko på 200 sjåfører. Nå er stallen på 2500 sjåfører snart oppe på ideelt nivå.
- I løpet av et par måneder regner jeg med at vi er helt i mål, inkludert opplæring og det hele, sier Veggeland til DN
Attraktive igjen
Veggeland er ikke alene om å glede seg over økende arbeidsledighet. For i tillegg til at flere mennesker vil miste og bytte jobb, betyr dette at bransjer med lav lønnsevne igjen vil bli attraktive.
- I gode tider har de med god lønnsevne sugd til seg arbeidskraft, men når det blir mindre fart i produksjonen forsvinner også overskuddet av arbeidsplasser, forklarer forsker ved Fafo, Åsmund Arup Seip.
Han peker på oljebransjen og ingeniører som et soleklart eksempel. Også skolen vil kunne oppleve påfyll av realfagskompetanse, mener Arup Seip.
Stor lettelse
Hos NorgesGruppen er lettelsen over at arbeidsmarkedet løsner, stor.
Med kjeder som Kiwi, Meny, Spar og Joker er NorgesGruppen den desidert største aktøren i dagligvarehandelen - som av flere er utropt til finanskrisens store vinner.
I de trangeste tidene måtte NorgesGruppen annonsere i svenske aviser for å få tak i nok folk til å sitte i kassen, og transportvirksomheten Asko måtte til Polen for å dekke behovet for lastebilsjåfører. Nå tror gruppen på bedre tider.
- Vi merker at det kan bli lettere å holde på ansatte nå som det ikke er like lett å shoppe jobber. Samtidig ser vi tegn til at vi får flere søkere å velge mellom, kanskje fordi mange vet at vi er i en bransje som holder seg også gjennom nedgangstider, informasjonssjef Kine Søyland i NorgesGruppen til DN.
Les også: Slik får du ny jobb
- Tapte 2,5 millioner per solgte bil
- Fra milliardær til attføring fra Nav
- Fete bonuser i Skagen - men ingen jobbkø
- Knalltall fra DNB
- Leder DN: Actas umoral
- SV vil skjerpe skatt på eiendom
- - Som å deaktivere den største tidsbomben i...
- Hagen kan vente seg en sjekk på 568 millioner
- Ennå ingen enighet i Hellas
- «Berit» og «Dagmar» preger Gjensidige-resultatet
- Siste uke »
- Siste 100 saker »
Bygg din egen portefølje!

Foto: Scanpix
I vår porteføljeløsning kan du lage dine egne porteføljer og følge med på utviklingen for aksjene dine! Les mer