Morten Kraft slutter som sjef i Sparebanken Sør etter Start-saken. Foto: Kjell Inge Søreide / ©Kjell Inge Søreide
230 mill. på Start-hjelp
Sparebanken Sør har tapt halvparten.
Publisert: 24.04.2010 - 08:50 Oppdatert: 24.04.2010 - 10:28
Morten Kraft trekker seg som som administrerende direktør i Sparebanken Sør etter at banken har tapt 100 millioner kroner på fotballklubben.
Les: - Helt klart kritikkverdig
Sparebanken Sør, med hovedsete i Arendal, har imidlertid ikke bare lånt ut penger til Kristiansand-laget. Den har også brukt 20 millioner kroner på aksjer i fotballklubben, pluss rundt 50 millioner kroner i sponsorpenger. Samlet har banken spyttet inn om lag 320 millioner kroner i Start, skriver Dagens Næringsliv.
Kritisk til rolleblanding og risiko
Fortsatt har Sparebanken Sør utestående 60 millioner kroner i lån til fotballklubben, med pant i Starts stadionanlegg, samt ni millioner kroner i kassakreditt.
Finanstilsynssjef Bjørn Skogstad Aamo er kritisk til rolleblandingen og risikoen.
Finanstilsynet skriver i en svært kritisk rapport fra mars at «banken ikke har lagt frem informasjon som sannsynliggjør at banken vil få tilbake 9 mill. kroner som er innvilget Start Toppfotball AS som kassakreditt».
- Vi mener at risikoen ved engasjementet var veldig stort, i tillegg mener vi at håndteringen av låneengasjementet har vært for dårlig, sier Skogstad Aamo til DN.
- Banken har ikke bare vært långiver til Start. Den har også vært eier og sponsor?
- Ja. Vi er kritisk til denne sammenblandingen av roller, sier Skogstad Aamo.
- Reis 2 for 1 på Business Class
- Overraskende billig Citroën
- - Statsråder har blitt felt for mindre enn dette...
- Like urolige som en hund som sover i solen
- Industrigiganter i akutt pengenød
- Ble lam - saksøker Thon
- - Vi har ikke noe ansvar for boligprisene
- Kronen er mer enn 40 prosent overvurdert
- Fremtidens høytidsmaster
- Fitch nedgraderer Hellas: - Et mislighold er...
- Siste uke »
- Siste 100 saker »