Tone Bergesen under byggingen av Zen Resort & Spa.

Tone Bergesen under byggingen av Zen Resort & Spa. Foto: Eivind H. Natvig

Drøm endte i dundrende konkurs for shippingarving

DN.no

Publisert: 18.06.2010 - 06:23 Oppdatert: 18.06.2010 - 09:30

Stillhet. Utsikt over skogsvann. Vegetarkost. Massasje. Yoga. Ingen barn. Japansk atmosfære med bambusssandaler og kimono. Alt i norsk villmark.

Shippingarving Tone Bergesen (63) var overbevist om suksess da hun ville realisere sin spadrøm ved Vortungen i Rømskog i Østfold, skriver Dagens Næringsliv.

Det 4000 kvadratmeter store spa- og resortanlegget åpnet 1. oktober 2008. Men nå er drømmen knust.

Bergesen har tapt 85 millioner kroner, og i ett og et halvt år brukte hun ifølge DN to kroner for hver krone hun fikk inn.

-Konkurs eneste alternativ
I dag leverer styreleder Paul A. Ramm oppbudsbegjæringen til Heggen og Frøland tingrett.

- Det er ikke grunnlag for å drive lenger med dagens konsept, og vi har ikke lykkes i å få på plass et nytt konsept som er drivverdig. Konkurs var eneste alternativ, sier Ramm til DN.

Drøm som brast
- Dette synes jeg er fryktelig leit og veldig, veldig trist. Det er en drøm som brast. Følelsene er mange. Jeg vet ikke hva som er verst, men jeg har en tung dag i dag. Det er leit for de ansatte, det er leit for et fantastisk sted. Og jeg må innrømme at det også er leit med pengene som er tapt, sier Tone Bergesen til Dagens Næringsliv.

Hun har totalt lånt spaselskapet 115 millioner kroner, hvorav 85 millioner allerede er avskrevet som tapt.

Opprinnelig er det investert140 millioner kroner i anlegget som bare hadde 44 rom. Belegget ifjor var på 20 prosent.

Ifølge Ramm, viste utredninger at hotellet måtte doble romkapasitet og investere for 50-60 millioner kroner for å få en kapasitet som kunne gjøre drift forsvarlig.

Les også: Bygger zen og spa for 135 millioner

Søkkrike kvinner

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut
Annonser fra ADA www.ada.no