FREDRIKSEN SNAKKER UT:

FREDRIKSEN SNAKKER UT: Se DNtvs video med John Fredriksen på Pareto-konferansen. Investoren snakker om rigger, tankskip, formuen og forholdet til Norge. (Går videoen i svart - prøv å laste siden på nytt!) Foto: Gunnar Lier

Dråpen som fikk begeret til å flyte over for John Fredriksen

DN.no

Publisert: 02.09.2010 - 06:30 Oppdatert: 02.09.2010 - 09:09

Gigantbot og skatterazzia fikk begeret til å renne over for Seadrill-eier John Fredriksen, skriver Dagens Næringsliv.

John Fredriksens børsnoterte riggselskap har i snart ett år vært under etterforskning av Stavanger ligningskontor.

Ledelsen i selskapet kaller saken for komplisert og sier utfallet er «høyst uavklart».

Syv-åtte medarbeidere fra skattemyndighetene ransaket hovedkontoret i november 2009. Samtidig tok de beslag i ulike dokumenter, bekrefter Seadrill-sjef Alf C. Torkildsen overfor DN.

Frykter ingenting
- Det dreier seg om «transfer pricing», og alle andre standardutfordringer ved å være i Norge og bli beskattet i utlandet. Dette er komplisert, det er det ingen tvil om. Vi frykter ingenting, men vet ikke hva konsekvensen kan bli. Men vi er et solid selskap, sier Torkildsen.

Ifølge årsrapporten til Seadrill har norske skattemyndigheter stilt spørsmål ved transaksjoner som dreier seg om nærmere 600 millioner kroner i spart skatt for selskapet.

Toget har gått
Razziaen var dråpen som fikk begeret til å renne over for John Fredriksen, og medvirket til at Fredriksen ikke flagget hjem deler av skipsflåten.

- Det toget har gått. Først en bot på 50 millioner kroner og så skattesak. Jeg er ikke sint, jeg er ikke bitter. Men jeg er lei, for å si det sånn, sier Fredriksen til journalister på meglerhuset Paretos årlige offshorekonferanse i Oslo.

Les også: - Pengene er en forbannelse

- Jeg er møkkalei!


- Ynkelig av Fredriksen

- Tank? Det har jeg ikke stor tro på

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut

SEADRILL MANAGEMENT AS

Annonser fra ADA www.ada.no