Mistenker Yara for ulovlig handel
Gjødselsselskapet Yara kan ha drevet ulovlig import av fosfat fra Vest-Sahara siden 1999. Yara, som risikerer rettslig forfølgelse for slik import, ønsker ikke å svare på om selskapet får fosfat fra ørkenlandet.
Publisert: 05.07.2005 - 13:47 Oppdatert: 14.07.2005 - 14:50
Det børsnoterte norske selskapet Yara må svare på hvor fosfatet selskapet kjøper fra marokkanske Office Cherifien des Phosphates (OCP) kommer fra.
Det krever Støttekomiteen for Vest-Sahara, som mistenker Yara for å drive ulovlig handel med det statlige marokkanske selskapet. Dette er i så fall i strid med internasjonal lov.
- Vi har funnet ut at halvparten av fosfatet som eksporteres fra OCP kommer fra det okkuperte Vest-Sahara, og krever at Yara svarer på hvorvidt fosfatet selskapet kjøper kan stamme herfra. Gjør det det, er handelen i strid med internasjonal lov, sier Sigmund Valberg, talsmann for støttekomiteen.
Møte i mai - ennå ikke svart
Komiteen hadde allerede i mai i år et møte med representanter fra Yara, der selskapet lovet å finne ut hvor fosfatet kom fra. Ifølge Valberg ble det avtalt en svarfrist i midten av juni, men denne ble etterhvert forskjøvet til 1.juli.
- Vi har ennå ikke hørt noe fra Yara, og min analyse er dermed at dersom det ikke var noe fosfat fra Vest-Sahara, skulle det være enkelt å få det avklart. Alternativet er jo at selskapet ikke har rent mel i posen, at det faktisk har kjøpt tjuvgods, sier Valberg.
- Ikke prioritert saken
På spørsmål fra dn.no svarer imidlertid kommunikasjonsdirektør i Yara, Arne Cartridge, at selskapet vil ha et internt møte der saken skal oppsummeres allerede imorgen.
- Der vil vi prøve å besvare spørsmålene de har stilt, sier Cartridge.
- Hvorfor har dette tatt så lang tid?
- Vi får mange henvendelser av ulik karakter, og i vår daglige drift var ikke dette en sak vi valgte å prioritere, sier Cartridge.
- Kan dere dokumentere at fosfatet ikke kommer fra Vest-Sahara?
- Jeg synes det er riktig at gruppen får sitt svar før jeg gir dem gjennom media. Det er normal praksis i god forretningsskikk, sier Cartridge, som regner med at støttekomiteen vil ha mottatt et svar iløpet av uken.
Staten er største aksjonær i Yara, med en eierandel på 36,2 prosent, mens Folketrygdfondet er nest størst, med en eierpost på 6,1 prosent av aksjene.
Norsk gruppe kastet ut
Valberg synes det er gledelig at Yara snart kommer med et svar, men legger til at han synes det er underlig at selskapet ikke har valgt å prioritert saken.
- Det burde absolutt være i deres interesse å finne ut av dette så fort som mulig. De kan bli stilt økonomisk og rettslig ansvarlig for urettmessig å ha importert naturessurser fra et okkupert land, sier han.
I natt ble en norsk delegasjon som var i Vest- Sahara for å følge en menneskrettighetssak kastet ut av landet av marokkanske myndigheter.
Det fosfatrike ørkenlandet Vest-Sahara var spansk koloni frem til 1975, men ble kort tid etter frigjøringen okkupert av Marokko. Frigjøringsbevegelsen Polisario har siden kjempet for selvstendighet.
- - Vil stoppe av seg selv
- - SAS blir slukt levende
- Rema-direktør i byggetrøbbel
- Sjokktall fra SAS
- Milliardveddemål på euro-fall
- Også Aker ville bygge Goliat i Korea
- Innrømmer skattebom
- - Akselerasjonen blir helt vill
- Kan ha reddet SAS fra stupet
- - Priskrig med lånte penger
- Siste uke »
- Siste 100 saker »
YARA INTERNATIONAL ASA
Daglig leder
Jørgen Ole HaslestadStyrets leder
Øivind LundStørste aksjonær