Foto: Sverre Houmb

Betalte fire promille i skatt

Rederiet Wilh. Wilhelmsen oppnådde et overskudd på 400 millioner kroner ifjor. Slikt blir det lite skatt av.

NTBDN.no

Publisert: 16.03.2006 - 05:52 Oppdatert: 16.03.2006 - 07:51

Styreleder Wilhelm Wilhelmsen har argumentert sterkt mot det offentlige rederiskatteutvalget, og beskyldte igår professor Guttorm Schjelderup og flertallet i utvalget for «uredelighet» og «utrolig akademisk arroganse».

Ikke skattetynget
Wilhelmsens eget konsern kan imidlertid neppe kalles svært skattetynget i Norge

Til sammen fikk det offentlige usle 1,5 millioner skattekroner fra rederiet som er verdens største operatør av bilskip, skriver Dagens Næringsliv.

Økonomisjef Olav Haugland sier Wilh. Wilhelmsen «sørger for» å unngå finansinntekter og andre inntekter som gir en skattesats på 28 prosent.

Null skatt er ikke målet
Konsernet og Haugland understreker at det er lik skatt i forhold til konkurrenter i Norge og i andre land som er hvoedmålet - ikke null skatt.

Wilh. Wilhelmsen som har rundt 13.500 ansatte i 72 land, er ikke alene om å betale lite i rederiskatt. Ifølge Rederiskatteutvalget betaler norske rederier samlet 6 promille av sitt driftsoverskudd i tonnasjeskatt.

Wilhelmsen-rederiet understreker at selskapet betaler arbeidsgiveravgift og skatt for medarbeidere i Norge, og opplyser at dette summerer seg til cirka 300 millioner kroner årlig.

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut