Dumpet dansker – fikk Iran-kontrakt
Båtservice Verft i Mandal måtte kutte ut danske underleverandører for å få en storkontrakt med havnemyndighetene i Iran.
Publisert: 16.03.2006 - 07:38 Oppdatert: 16.03.2006 - 07:45
Bjørn Fjellhaugen ved verftsgruppen Båtservice i Mandal har nærmest for vane å kapre kontrakter under fjerne himmelstrøk. De siste årene har verftet levert skip til både Kina, Østerrike og til Iran, skriver Dagens Næringsliv.
Droppet danske båter
Denne gangen har verftet fått i oppdrag å bygge ni losbåter for havnemyndighetene i Iran. Kontrakten har en verdi på 110 millioner kroner.
– Iranske myndigheter ser på Norge som et godt samarbeidsland, mener Bjørn Fjellhaugen.
Selv om kontrakten ble underskrevet samtidig som det norske flagget ble brent flere steder i Midt-Østen, var ikke det noe tema.
– Da er det verre for danskene. De sliter der nede. Jeg hadde blant annet noen danske gummibåter inne i losbåtprosjektet. Jeg måtte bytte dem ut med Zodiak-båter, sier Fjellhaugen til Dagens Næringsliv.
Godt rykte i Sudan
Fjellhaugen er også i forhandlinger om å bygge taubåter for regjeringen i Sudan. Tidligere bistandsminister Hilde Frafjord Johnsons innsats for fredsprosessen i landet, har gitt et utrolig godt rykte i landet, ifølge Fjellhaugen.
Båtservice-gruppen omsatte ifjor for 280 millioner kroner med ni millioner kroner i overskudd før skatt og teller 360 ansatte.
- Tapte 2,5 millioner per solgte bil
- - Som å deaktivere den største tidsbomben i...
- Aksje opp 80 prosent på første børsdag
- - Markedspotensialet har aldri sett lysere ut...
- Slik skal SAS spare nye 3,5 milliarder
- Telenor frykter skrekkscenario i India
- Rec skuffer
- Wall Street trosset gresk standstill
- Goldman Sachs ser Frontline høyere
- Storkontrakt til Bergen Group
- Siste uke »
- Siste 100 saker »