Foto: Per Ståle Bugjerde

Hagen selger til Mecom

Styret i Orkla har besluttet å selge mediebiten til den fryktede mediemogulen David Montomery og britiske Mecom. De ansatte raser.

Kristin Vallevik Gjerde

Publisert: 28.06.2006 - 15:53 Oppdatert: 28.06.2006 - 19:41

Styret i Orkla ASA har gitt konsernets administrasjon fullmakt til å fullføre en avtale med det britiske medieselskapet Mecom om et salg av Orkla Media, etter en langdrøy prosess som har vart i omkring åtte måneder.

De ansatte i Orkla er sterkt imot et salg til Mecom, og demonstrerte i dag.

Styreformann Stein Erik Hagen har tidligere gitt uttrykk for at han ikke ville selge til britene. Hagen har også tidligere sagt at en mulig utgang er at Orkla Media ikke selges i denne omgang.

Det har vært splid ikke bare mellom de ansatte, men internt i Orkla-ledelsen rundt salget. Andre interessenter har vært A-pressen og Dagbladet.

Skuffende
- Å selge Orkla Media til Mecom er den verst tenkelige løsningen som Orkla-styret kunne velge. Det er veldig overraskende og skuffende, sier NJs nestleder Elin Floberghagen til Journalisten.no.

Orkla mener løsningen vil sikre at Orkla Media videreføres samlet som et ledende medieselskap i Norge, Danmark og Polen under nytt eierskap. En endelig avtale forventes å være på plass medio juli, opplyses det.

Byttehandel
Orklas intensjon er å gå inn som betydelig aksjonær i Mecom. Størrelsen på Orklas eierandel er ikke endelig avgjort.

Mecom er i dag børsnotert i London. Selskapets ambisjon er å utvikle et ledende, europeisk medieselskap. Orkla Media vil bli et hovedelement i denne strategien.

Mecom Europes operative hovedkontor vil etter et eventuelt kjøp av Orkla Media bli lagt til Oslo. Mecom ønsker å bygge videre på dagens ledelse, organisasjon og publisistiske prinsipper i Orkla Media.

I den pågående salgsprosessen har flere muligheter vært grundig undersøkt, herunder både en norsk og en nordisk løsning for Orkla Media. Slike løsninger har ikke vist seg å være realistiske, heter det i børsmeldingen.

Slakteren David Montgomery
Den nordiske medieinvestoren David Montgomery er kjent som en knallhard kostnadskutter. Nå vil han alså ta fatt på Orkla Media.

Felles for oppkjøpskandidatene Mecom interesserer seg for, er at deres arbeidsmetoder og effektivitet ofte befinner seg flere år bak bransjestandarden i Storbritannia og USA.

Etter å ha vært innom både Sunday People og News of the World, ble Montgomery etterhvert sjef for Mirror Group i England. Der gjennomførte han svære kostnadsreduksjoner og økte mediegruppens markedsverdi fra snaut tre til over 13 milliarder kroner.

Disse skal ha vært med i kampen om Orkla Media

Dagbladet, A-pressen, det islandske mediekonsernet Dagsbrun, det britiske investeringsfondet Mecom, og kapitalfondene Apax Partners og Providence Equity Partners.

(Dn.no er tilstede på pressekonferansen klokken 16:15, og kommer tilbake med mer)

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut

ORKLA ASA

Daglig leder

Bjørn Margido Wiggen

Styrets leder

Stein Erik Hagen

Største aksjonær

Øvrige Aksjonærer

ORKLA MEDIA AS

Annonser fra ADA www.ada.no