Foto: Sigbjørn Sandsmark
Selger diskriminerte boligkjøper
Familien vant budrunden, men fikk ikke kjøpe huset. Nå er det avgjort at de ble diskriminert.
Publisert: 24.01.2008 - 19:42 Oppdatert: 31.01.2008 - 06:57
Familien Sadeghi la inn det høyeste budet på et hus på Fjellhamar høsten 2006, men boligselger valgte i stedet å selge til personen med det nest høyeste budet.
- Vi fikk først en telefon fra megleren i Notar som tydet på at vi hadde fått tilslag på huset. Men en liten stund senere ringte han opp igjen for å fortelle at vi ikke fikk kjøpe huset, fordi man ikke ville ha «trøbbel», sier en av døtrene i familien, Sapideh Sadeghi til Aftenposten.no.
Nå har Likestillings- og diskrimineringsnemnda avgjort at selger brøt diskrimineringsloven. Avgjørelsen er den første i sitt slag i Norge.
Lederen for nemnda, Aslak Syse, forteller at selger ikke kunne sannsynliggjøre at årsaken til aksepten av det nest høyeste budet var noe annet enn etnisiteten til dem som ga det høyeste budet.
Familien er lettet etter avgjørelsen, men har ikke bestemt seg for hva de vil gjøre videre.
- Det har vært viktig for å oss å bevise at vi har vært utsatt for rasisme. Vi mener at det ikke bør gå an å gjøre noe sånt, og bare slippe unna med det, sier Sadeghi. (©NTB)
- Rec skuffer
- Smell for Telenor
- Solberg vil øke pensjonsalderen
- Pøser ut fm-radioer som kan bli stumme om knappe...
- Qantas finner sprekker i superjumbo
- Strømprisene kunne vært lavere
- - Ikke ulikt USAs håndtering av Vietnam-krigen
- Mener Acta-merkenavnet er ødelagt
- Marine Harvest hardt rammet av lakseprisfall
- EU: Norge skårer dårlig på innovasjon
- Siste uke »
- Siste 100 saker »