Jens Stoltenberg.

Jens Stoltenberg.

Arbeiderpartiet i fritt fall

Største fall på én måned siden bensinopprøret sommeren 2000.

NTB

Publisert: 13.06.2008 - 05:08 Oppdatert: 13.06.2008 - 06:31

Arbeiderpartiet går tilbake hele 5,9 prosentpoeng og får en oppslutning på bare 23,9 prosent på en ny meningsmåling.

Høyre og Frp mangler bare ett mandat på å oppnå rent flertall på Stortinget, viser meningsmålingen Sentio har gjort for Dagens Næringsliv i juni.

Frp klart størst
Fremskrittspartiet er klart størst på målingen og går fram 1,3 prosentpoeng. 29,3 prosent av de spurte sier de ville stemt på partiet om det var stortingsvalg nå. Høyre gjør også en god måling med støtte fra 17,9 prosent av velgerne, en framgang på 0,9 prosentpoeng.

SV går tilbake 0,2 prosentpoeng til 7,1 prosent, mens Senterpartiet går fram 0,5 prosentpoeng til 5,2 prosent. Til sammen ville de tre rødgrønne partiene fått 65 mandater på Stortinget om man legger denne målingen til grunn. Det er 20 færre enn det som behøves for å få flertall på Stortinget.

Kristelig Folkeparti har støtte fra 6,5 prosent, en framgang på 1,3 prosentpoeng, mens Venstre står på stedet hvil med 5,2 prosent av velgerne i ryggen.

Lekker kraftig
Bakgrunnstallene viser at Arbeiderpartiet lekker kraftig til både Høyre og Frp, men mest til hjemmesittergruppen.

– Meningsmålinger spriker, men vi har nå hatt flere dårlige målinger, og det er et tydelig varsel. Det må vi ta på alvor. Samtidig kan vi ikke styre landet etter svingende meningsmålinger. Vi må gjøre det vi har lovet velgerne, sier statsminister Jens Stoltenberg (Ap) i en kommentar til målingen.

"Uten talsmenn"
Valgforsker Frank Aarebrot mener et av problemene til Ap er at partiet er uten talsmenn.

– Man har en svak nestleder i Helga Pedersen, partisekretær Martin Kolberg snakker om Frp, og ikke om Ap, mens parlamentarisk leder Hill-Marta Solberg er på vei ut av politikken, sier han.

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut
Annonser fra ADA www.ada.no