SPÅR DOBLET LEDIGHET: Tor Saglie. Foto: Gunnar Bløndal
- Arbeidsledigheten kommer til å dobles
Mer enn 100.000 vil være registrert helt arbeidsledige hos NAV ved utgangen av året, viser nye prognoser fra NAV.
Publisert: 10.03.2009 - 08:33 Oppdatert: 10.03.2009 - 11:42
Dette betyr at ledigheten vil doble seg i løpet av 2009.
- Ledigheten har økt sterkt gjennom de siste månedene og i tillegg får vi stadige negative nyheter om den økonomiske utviklingen i utlandet og Norge. Derfor anslår vi nå at arbeidsledigheten blir høyere enn vi tidligere har antatt. Det ligger an til at vi internasjonalt får den sterkeste konjunkturnedgangen siden andre verdenskrig og det påvirker i høy grad utviklingen her hjemme, sier arbeids- og velferdsdirektør Tor Saglie i en pressemelding.
Les også:
SSB spår 125.000 ledige
Norge delt i to
Verste på 20 år
NAV forventer en vekst i arbeidsledigheten på 67.000 personer i løpet av to år. Ikke siden 1988-90 er det registrert en like sterk vekst i ledigheten som nå.
Hvor høy blir ledigheten, og hvordan slår det ut i økonomien? Diskuter saken nedenfor!
Slår prognosene til vil det i snitt være 80.000 arbeidsledige i år og det betyr at mer enn 100.000 personer vil være registrert helt ledig hos NAV ved utgangen av året. Antall ledige vil fortsette å øke til neste år og ved utgangen av 2010 vil 120.000 personer være uten arbeid.
Les også:
Disse får sparken først
Slik gjør du deg uunnværlig
Sysselsettingen sterkt ned
Sysselsettingsveksten har de siste par årene vært rekordhøy, men nå snur det. I løpet av 2009 og 2010 vil det bli 65 000 færre sysselsatte. Nedgangen vil være størst i 2010, med 40 000 færre sysselsatte mens det i år blir 25.000 færre sysselsatte. Det er spesielt innen industrien og bygg og anlegg nedgangen vil komme, mens det innen offentlig sektor fortsatt vil være en vekst i antall sysselsatte.
| Om prognosen |
Hvor høy blir ledigheten, og hvordan slår det ut i økonomien? Diskuter saken!
- Rec skuffer
- Pøser ut fm-radioer som kan bli stumme om knappe...
- Storkontrakt til Bergen Group
- Telenor frykter skrekkscenario i India
- Kristian Falnes til Høyesterett
- Solberg vil øke pensjonsalderen
- Smell for Telenor
- De beste bilkjøpene
- Marine Harvest hardt rammet av lakseprisfall
- Qantas finner sprekker i superjumbo
- Siste uke »
- Siste 100 saker »