Illustrasjonsfoto. Foto: Sara Johannessen/SCANPIX
Nordmenn mer redde for vold enn finanskrise
Publisert: 04.01.2010 - 07:02 Oppdatert: 04.01.2010 - 07:10
Frykt for vold, innvandring og naturkatastrofer er større enn frykt for privatøkonomisk trøbbel, viser en undersøkelse som Synovate har laget for Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO), skriver Dagens Næringsliv.
Undersøkelsen viser at bare 15 prosent er bekymret for økonomisk krise, og 11 prosent oppgir at de er bekymret for privatøkonomisk krise.
Ifølge undersøkelsen er folk mer redde for terroraksjoner i Norge enn trøbbel med egen økonomi. 40 prosent er bekymret for klimaendringer.
– Finanskrisen har tross alt minnet en del mennesker om at intet tre vokser inn i himmelen, så det er bemerkelsesverdig få som er bekymret over den økonomiske utviklingen. Det er et gjennomgående trekk siden 90-tallet at bekymringsnivået i befolkningen er nedadgående, sier Synovate-direktør Erik Dalen til Dagens Næringsliv.
Han forklarer mangelen på bekymring med at folk har stor tillit til myndighetene.
Si din mening!
DN.no oppfordrer til å bruke fullt navn i debattene
- Tittel må fylles ut
- Ditt navn må fylles ut
- Kommentarfeltet må fylles ut
- Så liten blir tidligpensjonen
- Sikrer drømmejobb i krisetider
- Vil lage ny, nordisk superbank
- Her er din nye pensjonist-skatt
- BMWs nye stasjonsvogn
- Jobb fem minutter - tjen 300.000 kroner
- Staten gir slipp på SAS
- Nå avgjøres 5 års dragkamp
- - Jeg stjal 45 millioner hvert år, ingen reagerte
- Wilh. Wilhelmsen deler rederiet
- Siste uke »
- Siste 100 saker »
Lesernes kommentarer