Foto: Adrian ¯hrn Johansen

Oljefondet skaper "ekstremt lite"

DN.noNTB

Publisert: 11.01.2010 - 06:11 Oppdatert: 11.01.2010 - 08:09

Oljefondet har ikke klart å tjene ekstra penger gjennom såkalt aktiv forvaltning, mener tre internasjonale finansprofessorer som har vurdert Oljefondets aktive forvaltning på oppdrag fra Finansdepartementet, skriver Aftenposten.

I vurderingen fra de tre, som er basert på data for perioden januar 1998 til september 2009, heter det at forvalternes bidrag har vært «ekstremt lite» fra det som er ekte aktiv forvaltning i form av at fondets forvaltere foretar smarte, avvikende plasseringer basert på spesiell kunnskap.

Det lille som er tjent ekstra, kan like godt skyldes flaks eller tilfeldigheter.

Professorene mener en godt programmert datamaskin kunne gjort samme jobben.

Åpner for mer risiko
Den såkalte aktive forvaltningen av oljepengene åpner for mer risikofylte investeringer, i håp om å tjene mer enn markedet.

Oljefondets offisielle navn er Statens pensjonsfond – utland.

Gjennom Norges Bank forvalter fondet rundt 2.500 milliarder kroner på oppdrag fra Finansdepartementet.

Les også: Feilberegning åpnet milliardflommen

Vi har 2.591 milliarder på bok


Så stort burde oljefondet egentlig vært

Spetalen: De tar for stor risiko

- Oljefondet gjør alt for å skjule sannheten

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut
Annonser fra ADA www.ada.no