Foto: Thomas Winje Øijord, Scanpix

Medier kritiseres etter terroromtale

Mange rettet raskt mistanken mot ytterliggående islamister. - Vi skaper moralsk panikk, sier britisk professor.

NTB

Publisert: 25.07.2011 - 12:14 Oppdatert: 25.07.2011 - 12:23

En rekke internasjonale medier blir nå kritisert for måten de dekket angrepet mot Regjeringskvartalet i Oslo på etter eksplosjonen fredag.

Trykket islamister som antatte gjerningsmenn
- En tragisk dag for Norge, og en skammelig dag for journalistikken, skriver historiker Shiva Balaghi ved amerikanske Brown University.

Mens nettaviser, radio- og TV-kanaler gradvis endret omtalen av antatte gjerningsmenn fra ytterliggående islamister til høyreekstremister, hadde mange aviser, spesielt i Europa, ikke rukket å endre vinkling før de gikk i trykken fredag kveld.

"Al-Qaida-massakre: Norges 9/11", var overskriften i Storbritannias mestselgende tabloidavis The Sun lørdag.

- Muslimer er skyldige inntil det motsatte er bevist
The Sun nevnte at den væpnede mannen ble beskrevet som en blond mann i politiuniform. Likevel var forsidesaken preget av eksperter som rettet mistanken mot ytterliggående islamister.

Noen sa også at drapsmannen kan ha vært en lokal person som hadde konvertert til islam og blitt en del av al-Qaida.

- Uskyldig inntil det motsatte er bevist er for muslimer blitt erstattet med skyldig inntil det motsatte er bevist, skriver den irakiskfødte britiske kommentatoren Adnan al-Daini på nettstedet Huffington Post.

- Ansvarlige mediebedrifter må bestrebe seg på å gjøre bedre enn dette. Uskyldige liv kan bli berørt, fortsetter han.

Spiller på frykt
En britisk professor i politisk journalistikk mener mediene er drevet av en nyhetsagenda der potensielle trusler får mye oppmerksomhet.

- Vi skaper moralsk panikk fordi mediene tjener på å spille på frykt for det fremmede, sier Ivor Gaber fra Londons City University.

- Det populære nå til dags er den islamistiske terroristen, så slike ting blir plukket opp og omtalt umiddelbart, fortsetter han.

Terrorsiktede Anders Behring Breivik ble pågrepet av politiet fredag kveld. Han har gitt uttrykk for nasjonalistiske og antiislamske holdninger i debattsider på internett og hevder han er medlem av en europeisk, antiislamsk væpnet organisasjon.

Les også: Fengslingsmøtet går for lukkede dører

- Antall drepte vil bli nedjustert

Stoltenberg ført rett i bunker 4 minutter etter bomben

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut
Annonser fra ADA www.ada.no