Jens stoltenberg.

Jens stoltenberg. Foto: Mark Lennihan

Stoltenberg frykter 30-tallet om igjen

Jens Stoltenberg frykter kollaps i Italia - og konsekvensene det vil medføre.

DN.no

Publisert: 04.11.2011 - 09:12 Oppdatert: 04.11.2011 - 09:38

Statsminister Jens Stoltenberg har flere ganger uttrykt bekymring over utviklingen i Europa. Nå har han blitt enda mer urolig over de siste dagenes utvikling, og frykter kollaps i Italia, skriver VG.

- Mange, og særlig unge arbeidsledige mennesker, er i ferd med å miste troen på fremtiden. Skjer det, står vi overfor en situasjon vi ikke har sett siden 30-tallet, sier han til avisen.

Han sier at dersom unge mennesker blir gående uten arbeid i lengre tid, oppstår sinne, frustrasjon og aggresjon, som igjen kan føre til sosial uro og opptøyer.

- Vi har å gjøre med sterke negative krefter som kan undergrave den europeiske velferdsmodellen, sier Stoltenberg til VG.

- Vi er bedre enn de fleste
Stoltenberg mener den store utfordringen nå er å unngå kollaps i Italia og Spania, og sier Italia nå med renter på over seks prosent og en årlig vekst på to til tre prosent nærmer seg en smerteterskel for hva landet klarer å betjene av renter.

Han sier de enkelte land må rydde opp i eget hus og skape vekst. Det kan skje blant annet ved å fjerne unødvendige handelshindringer.

I den sammenheng viser han til Verdensbankens rangering Doing Business hvor Italia ligger helt nede på 87. plass, mens Norge er rangert som verdens 6. beste land å gjøre forretninger i.

- Mange tror Norge har flest reguleringer. Sannheten er at vi er bedre enn de fleste, sier Stoltenberg til avisen.

Les også: Dette er verdens beste business-land

- Finanskrisen er ikke over


Italia-kollaps kan bli alle krisers mor

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut
Annonser fra ADA www.ada.no