Hellas ligger foran skjema for de planlagte budsjettinnstramninger og deres mål om å kutte budsjettunderskuddet i 2010 fra 13,6 til 8,1 prosent av BNP, ifølge finansminister George Papaconstantinou.

Hellas ligger foran skjema for de planlagte budsjettinnstramninger og deres mål om å kutte budsjettunderskuddet i 2010 fra 13,6 til 8,1 prosent av BNP, ifølge finansminister George Papaconstantinou. Foto: Nikolas Giakoumidis/SCANPIX/AP

Hellas ligger foran skjema

Kuttene i budsjettunderskuddet går raskere enn ventet, sier landets finansminister.

TDN Finans

Publisert: 28.07.2010 - 08:12 Oppdatert: 28.07.2010 - 08:12

Hellas ligger foran skjema for de planlagte budsjettinnstramninger og deres mål om å kutte budsjettunderskuddet i 2010 fra 13,6 til 8,1 prosent av BNP.

Det sier finansminister George Papaconstantinou til Financial Times.

Ifølge finansministeren har de kuttet underskuddet med 45 prosent etter dype kutt i offentlig forbruk og kapitalinvesteringer. Han sa videre at Hellas har tatt mer enn nok tiltak for å nå målet for underskuddet målt mot BNP.

Finansministeren virker sikker på at IMF, EU og Den europeiske sentralbanken vil gjøre at landet får tilgang til den andre kredittransjen på ni milliarder euro i september.

- Vi er før skjema, mest grunnet reduserte utgifter. Inntekter lagger noe, men vi er rimelig optimistiske på at selv på inntektssiden kommer vi til å møte målene, sa han.

Les også: - Hellas skal få det tøft

- La landene gå konkurs

Når et land går konkurs

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut
Annonser fra ADA www.ada.no