Foto: Mikaela Berg

It-sprang på Hamar

I 2001 var Apropos Internett nesten i skifteretten. Nå er Hamar-selskapet gaselle for første gang.

Heidi Egede-Nissen, Dagens Næringsliv

Publisert: 05.11.2008 - 10:52 Oppdatert: 06.11.2008 - 12:25

- Vi har vel vært gjennom de fleste opp- og nedturer i bransjen. Det har vært svært omskiftelige tider, sier Widar Stuvland (46), administrerende direktør og gründer i e-læringsselskapet Apropos Internett.

I et fylke preget av jordbruk og treindustri, er ikke Apropos Internett helt typisk for regionen. Men de siste årene har en rekke it- og biotekbedrifter vist muskler i Mjøs-regionen.

- Vi har teknologimiljøet på Hamar. Her er det stabil fagkompetanse, sier Stuvland.

Gasellevinner i Hedmark: Nytt liv i gamle planker

Dotcom-vekst
Da Widar Stuvland og to kolleger fra IBM hoppet av for å starte eget it-selskap i 1996, var tidene langt mer euforiske.

Med A-pressen i ryggen skulle it-gründerne konkurrere med internettleverandøren SOL, som ble kjøpt opp av Schibsted. Selskapet Lokalnett skulle lage offentlige servicetorg på internett. Alle pilene pekte til himmels.

- Vi var vel ti år for tidlig ute, Etter ett år så vi at dette ikke gikk. Det var umulig å tjene penger på Lokalnett, og satsingen ble lagt ned, sier Stuvland.

To av gründerne, Stuvland og Erling Andre Wold (47), lot seg ikke skremme fra tanken om å drive egen butikk.

Firmanavnet ble endret til Apropos Internett, og virksomheten ble snudd mot internett og etterhvert e-læring.

Selskapet vokste i takt med dotcombølgen. I 1999 banket amerikanske iPares Inc. på døren. Med aksjer som betalingsmiddel skulle gründerne på Hamar bli rike.

Det ble etablert avdelingskontorer, og kjøpt opp selskaper i London, Stockholm, København og Amsterdam.

Men internettboblen sprakk, og Stuvland måtte se langt etter gevinsten. iPares gikk konkurs et og et halvt år etter oppkjøpet.

- Det ble ingen suksess, akkurat. I 2001 tok vi tilbake selskapet. Vi var midt i dotcomkrisen, og måtte kutte halve staben. Men gradvis ble virksomheten snudd, sier Stuvland.

Apropos Internett fikk etterhvert solide kunder som Avinor, DnB Nor og flere helseregioner på kundelisten. Nå skulle det bygges sten på sten.

Spillmetaforen
- Vi fikk oss en dyrekjøpt lekse dengang. Vi sto nærmest i skifteretten i 2001, sier Stuvland.

Det har vært sonderinger med partnere i Norden etter den tid, men ingenting er landet. Enn så lenge synes Stuvland det er greit å ha kontroll selv.

- Men vi har et åpent sinn. Det er ganske kostbart å drive produktutvikling alene, sier Stuvland.

Etter flere år med investeringer i e-læringsproduduktet SmartLearn, ser Stuvland at satsingen gir positiv avkastning. Men kundene krever stadig mer virkelighetsnære løsninger. For Norsk Tipping har Apropos Internett utviklet en 3D-animert e-læringsløsning for 4000 kommisjonærer.

- Vi er heldig som har Norges eneste bachelorlinje for spillutviklere ved Høyskolen i Hedmark. Her finner vi flere gode underleverandører, sier Stuvland.

For inneværende år venter Stuvland nær fire millioner kroner i resultat og en omsetning på godt over 30 millioner. Han budsjetter med vekst også for neste år, men tror finanskrisen kan påvirke negativt.

- Vi ser at tilbudsprosesser mot varehandelen er satt på vent. Det positive er at offentlige etater etterspør mer e-læring i disse tider. Men vi følger markedssituasjonen nøye. Vi har jo vært med på nedturer før, sier Stuvland.

- Vi skal opp i 50 millioner kroner i 2010, men det sa vi før uroen vi ser nå, legger han til.

Selskapet har ikke gjeld og egenkapitalen er på 8,1 millioner kroner.

- Høye renter plager oss ikke, men det kan plage kundene. Og indirekte plager jo det oss. Det er alltid en shake-out i dårlige tider, sier Stuvland.

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut

Apropos internett as

Resultat

Millioner kroner

2007

2006

2005

2004

Driftsinntekter

27,5

20,2

16,0

11,9

Driftsresultat

4,1

3,3

1,1

0,7

Resultat før skatt

4,3

3,3

1,0

0,6

Omsetningsvekst hele perioden 132 %


Daglig leder Widar Stuvland (46)
Styreleder Erling André Vold (47)
Hovedkontor Hamar
Etablert 1996
Antall ansatte 26
Virksomhet Utvikling og salg av e-læringssystemer
Eiere Vold Venture (43 %), Hubro Consult (43 prosent) med Widar Stuvland som eier og ansatte.

Nåløyet

Antall fleregangsgaseller i Hedmark sammenlignet med resten av landet.

Gaselle for...

Hele landet

Hedmark

Andel

6. gang

14

0

0,0%

5. gang

44

0

0,0%

4. gang

123

0

0,0%

3. gang

419

5

1,2%

2. gang

1264

27

2,1%

1. gang

2946

74

2,5%

Totalt

4810

106

2,2%

Annonser fra ADA www.ada.no