Foto: Sigbjørn Sandsmark
-Unge styre-kvinner blir raskt som eldre menn
Når unge kvinner får en styreplass blir de raskt som eldre menn med dress og stresskoffert, mener BI-professor Morten Huse.
Publisert: 30.01.2006 - 05:53 Oppdatert: 30.01.2006 - 06:44
Han synes modne kvinner trengs for å utfordre de eldre mennene i den etablerte styrekulturen.
-Mangler tyngde
Mange unge, høyt utdannede kvinner vil gjerne inn i norske styrer, men mange av disse mangler den erfaring og tyngde som er nødvendig for å bidra til mest mulig verdiskapning for bedriften, mener professor Morte Huse ved Handelshøyskolen BI.
– Modne, livskloke kvinner klarer bedre å utfordre erfarne, eldre styremenn enn det yngre kvinner greier, sier BI-professoren til Dagsavisen.
-Ingen positiv sammenheng
Huse har nylig gjennomført en undersøkelse om norske styrer. I undersøkelsen har han vurdert hvordan styremedlemmenes kompetanse, samspillet i styret og styrets strategi er avgjørende for bedriftens resultat.
– Vi finner ingen positiv sammenheng mellom antall kvinner i styrene og lønnsomheten til bedriften, sier Huse om undersøkelsen.
Studien blir publisert i tidsskriften « Women in Management Review» til våren.
- - Vil føre til en velkommen prisnedgang på...
- Om 9 dager kutter banken boliglånet med 100.000...
- Lite egenkapital - men fått boliglån?
- Tore (34) er årets unge leder
- Hetses etter «blondineintervju»
- Dette driver den norske boligprisboomen
- - Det er skattefradrag for å låne penger til...
- Norge har Nordens beste universitet
- En heldig seteplassering på flyet ga Kristoffer...
- 600.000 nordmenn risikerer dramatisk...
- Siste uke »
- Siste 100 saker »