Sjeføkonom Steinar Juel i Nordea Markets. Foto: Per Ståle Bugjerde
-Flytende rente er ren spekulasjon
Bind renten nå, er det samstemte rådet fra sjeføkonomer.
Publisert: 09.03.2009 - 05:56 Oppdatert: 09.03.2009 - 12:05
De store bankenes sjeføkonomer mener at flere bør binde renta på boliglånet, og legger til at tidspunktet er gunstig nå.
Stadig flere lånekunder lukter på fastrente, og spesielt fastrente med bindingstid på tre år er populært, skriver Finansavisen.
Les også: Flere vil binde renten
Det er i korteste laget, mener flere økonomer avisen har snakket med:
– Det er bare tull å binde for tre år, sier sjeføkonom Steinar Juel i Nordea Markets til avisen.
| Vi vil gjerne snakke med folk som lurer på om de skal binde renten. Kontakt oss her! |
Spekulasjon
Juel mener at binding først og fremst må sees som en sikkerhet, ikke et spørsmål om lønnsomhet. Samtidig er det et gunstig tidspunkt nå, mener han.
– Skal du binde renta, er det lurt å gjøre det når fastrentenivåene er lave. Det er de nå. Det er ikke sikkert du «tjener» på det, men du får en sikring og det er det som må være fokus. Noe annet ville være å spekulere. Flytende rente på noe så langsiktig som et boliglån, det vil jeg i alle fall kalle spekulasjon, sier Juel.
Les også: Derfor har ikke nordmenn bundet renten
Grådighet
Sjeføkonom Frank Jullum i Fokus Bank sier til Finansavisen at låntakere med mye gjeld bør vurdere binding av renta nå.
– Og du bør ha gode grunner for å la være, legger han til.
Heller ikke Jullum vil garantere at binding vil lønne seg i kroner og øre, men poengterer at forsikringskostnaden i øyeblikket er lav.
På spørsmål om de lange rentene kan synke enda noe, sier Jullum:
– Det er vanskelig å si at man skal vente. Hvor grådig skal man bli?
Lang binding
Sjeføkonom Stein Bruun i SEB Enskilda slutter seg til:
– Min personlige mening er at de lange rentene nå er attraktive. Og skulle jeg bundet renta, hadde jeg gjort det for minimum fem år.
Sjeføkonom Øystein Dørum i DnB (NOR) Markets sier at rentebinding er en forsikring for forutsigbarhet.
– Det har man historisk betalt for. Nå har vi det laveste rentenivået siden sekstitallet. Men det betyr ikke at man ikke kan tape penger på å binde renta, særlig ikke i et kort perspektiv, sier han.
Sentralbanksjef Svein Gjedrem: - Bind renten
Fast eller flytende rente? Diskutér saken under!
- Om 9 dager kutter banken boliglånet med 100.000...
- - Vil føre til en velkommen prisnedgang på...
- Lite egenkapital - men fått boliglån?
- Dette driver den norske boligprisboomen
- Tore (34) er årets unge leder
- En heldig seteplassering på flyet ga Kristoffer...
- - Det er skattefradrag for å låne penger til...
- Navneskifte, fransk mastergrad og 150...
- Norge har Nordens beste universitet
- Slik behandler bedriftene ditt utenlandske...
- Siste uke »
- Siste 100 saker »