Foto: Scandinavian Stock Photo
Vi vil ha bunnen i aksjefond
Norske privatpersoner har nå storhandlet aksjefond et halvt år i strekk.
Publisert: 16.04.2009 - 11:29 Oppdatert: 17.04.2009 - 05:21
Også i mars hadde norske privatpersoner positiv nettotegning i aksjefond. Dermed har nordmenn nå kjøpt mer aksjefond enn de har solgt unna for sjette måned på rad.
Les også: Elite-karakter til norsk aksjefond
Rekord
I mars kjøpte privatpersoner aksjefond for 900 millioner kroner mer enn vi solgte, går det frem av Verdipapirfondenes forenings (VFF) fondsstatistikk for 1. kvartal 2009.
- Siden vi begynte å føre statistikk i 2003 har vi aldri registrert et halv år med sammenhengende nettotegning av aksjefond, sier direktør Bernt S. Zakariassen i VFF.
Nordmenn har altså helt siden børsen falt under 250 poeng i oktober åpenbart ment at grunnlaget for langsiktig sparing i aksjemarkedet har vært godt.

Foto: Martin Riber Sparre
Direktør i Verdipapirfondenes Forening, VFF, Bernt S. Zakariassen.
- Myten om at nordmenn kjøper på topp og selger på bunn står for fall, mener Zakariassen.
Sparer jevnlig
En viktig årsak til at nordmenn et halvt år på rad har kjøpt mer aksjefond enn de har solgt, er trenden med spareavtaler i fond, tror VFF.
- Den beste måten å spare aksjefond er jevnlig sparing. Det er en rekke nordmenn som i det siste har etablert månedlige spareavtaler. Disse avtalene bidrar nå til å sprøyte 5-600 millioner kroner inn i aksjefondmarkedet hver måned, opplyser Zakariassen.
Samlet forvaltningskapital i alle typer verdipapirfond var ved utgangen av mars 286,5 milliarder kroner. Dette er en reduksjon på 5,2 milliarder kroner siden årsskiftet. Det må tilskrives fallende markedskurser gjennom et turbulent kvartal, mener VFF.
- - Vil føre til en velkommen prisnedgang på...
- Om 9 dager kutter banken boliglånet med 100.000...
- Tore (34) er årets unge leder
- Hetses etter «blondineintervju»
- Norge har Nordens beste universitet
- Dette driver den norske boligprisboomen
- - Det er skattefradrag for å låne penger til...
- En heldig seteplassering på flyet ga Kristoffer...
- Hard kamp om utleieboligene
- Gikk ned fem millioner i lønn: - Det føles...
- Siste uke »
- Siste 100 saker »