Illustrasjonsfoto.

Illustrasjonsfoto. Foto: Embret Sæter

Innrømmer skattebom

Over 70.000 skatteytere risikerer restskatt

DN.no

Publisert: 09.02.2010 - 06:45 Oppdatert: 09.02.2010 - 10:51

Tusenvis av skatteytere kan ha mottatt skattekort som gir et altfor høyt rentefradrag for 2010.

Skatteetaten har nå sendt ut brev til 71.381 skattebetalere som risikerer restskatt dersom de ikke endrer årets skattekort, skriver Dagens Næringsliv.

- På grunn av den ekstraordinære rentesituasjonen i 2009 kan de ha fått beregnet for høye rentefradrag på skattekortet for 2010, sier Eva Dahle Rabben i Skatteetaten til DN.

Årets skattekort skrives nemlig ut på grunnlag av 2008-ligningen. Konsekvensen av for høye rentefradrag, kan bli en solid baksmell, advarte Skattebetalerforeningen i DN før nyttår.

Avviste først
Da DN skrev om saken avviste Skatteetaten at det var gjort noen feil.

I slutten av forrige måned sendte imidlertid etaten ut særskilte brev der det ble påpekt at de kunne ha fått for høyt gjeldsfradrag for 2010. «Dette kan gi restskatt til neste år», opplyste etaten.

- Det er positivt at Skattedirektoratet nå sender ut brev til de som er mest utsatt for restskatt, kommenterer Skattebetalerforeningens Jon Stordrange overfor DN. Han mener det ville vært snakk om manglende samfunnsansvar dersom slike brev ikke ble sendt.

Skattekalkulator 2010
Her kan du enkelt regne ut hvordan skatten din blir i 2010

Foreningen legger til at man som alternativ til å be om nytt skattekort kan be arbeidsgiver trekke en høyere prosentsats eller beløp enn angitt i skattekortet.

Les også: Nye skattekort kan bli rentefelle


Skattekortet kan gi skattesmell

Se hva rentehoppet betyr for deg

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut

Prøv våre kalkulatorer

Foto: Christopher Olssøn

Renteendring. Lån. Boligpriser. Fond. Aksjer. Valutautregning. Finn beste vin. Bredbåndshastighet. Skatt.
Prøv DN.no/kalkulator her

Annonser fra ADA www.ada.no