Administrerende direktør i Sparebanken Øst, Trond Tostrup, kunne tjent store penger på salg av strukturerte spareproduker, men valgte å la være.

Administrerende direktør i Sparebanken Øst, Trond Tostrup, kunne tjent store penger på salg av strukturerte spareproduker, men valgte å la være. Foto: Sigbj¿rn Sandsmark

Banksjefen som satte moral foran penger

Mens andre banker håvet inn på strukturerte spareprodukter, solgte ikke Sparebanken Øst ett eneste.

DN.no

Publisert: 23.04.2010 - 01:45 Oppdatert: 23.04.2010 - 10:41

Administrerende direktør Trond Tostrup i Sparebanken Øst har ikke solgt et eneste såkalt garantert produkt til sine kunder. Helt bevisst.

- Produktene gir mye til banken, men ingenting til kundene, sa han da han i går vitnet i den pågående Røeggen-saken i Oslo tingrett, skriver Dagens Næringsliv.

- Skal drive butikk
Tostrup satt som tilhører da NHH-professor Petter Bjerksund tidligere igår gjennomgikk beregninger i prospektet for produktene Røeggen kjøpte, DnB Nor Global og DnB Nor Sektor.

- Det var vanskelig å følge med, og et godt eksempel på hvor vanskelig det er å rådgi om slike produkter, sa Tostrup.

Banksjefen hadde en teori på hvorfor ikke flere banksjefer tenkte som ham og kun tilbød kundene vanlige aksjefond.

- Bankene skal jo drive butikk. Jeg tror vi var den banken ifjor som solgte mest Skagen-fond. For det fikk vi tilsammen én million kroner. Det er vel det samme som sentralborddamen i Skagen fikk i bonus, sa Tostrup til allmenn humring i salen.

For produktene DnB Nor har solgt Røeggen, var gebyrene rundt 15 prosent av beløpet som ble investert.


Provisjon for å selge lån
Men det er ikke bare banken sentralt som har hatt god inntjening på salg av garanterte produkter. I Finanstilsynets store undersøkelse om salg av spareprodukter i 2008, kom det frem at de fleste bankene ga rådgiverne provisjon for salg av slike produkter. DnB Nor ga - som eneste bank - også ansatte provisjon for å selge lån til kjøp av garanterte produkter.

- Da blir det jo fort til at rådgiveren blir mer selger enn rådgiver, sa Tostrup ifølge Dagens Næringsliv.

Disktutér saken under.

Tips en venn

Abonnér på vårt nyhetsbrev

Motta RSS Tips en venn Del saken Skriv ut

DNB ASA

DNB NOR BANK ASA

Daglig leder

Rune Bjerke

Styrets leder

Anne Carine Tanum

Største aksjonær

Dnb Nor ASA

Dette er Røeggen-saken

DnB Nor ga i 2000 Ivar Petter Røeggen et fastrentelån over seks år med åtte prosent rente for å kjøpe to ulike sammensatte spareprodukter. Røeggen tapte på sin garanterte sparing. Han investerte 500 000 - og tapte rundt 260 000 på lånet da produktet forfalt.

I januar 2009 fikk Røeggen medhold i Bankklagenemnda i at DnB Nor hadde solgt ham et lånefinansiert investeringsprodukt der den forventede avkastningen ikke var tilstrekkelig høy sett i lys av lånefinansieringen. Finansprofessor Thore Johnsen ved Norges Handelshøyskole (NHH) gjorde den finansielle vurderingen av produktet for nemnda.

Forbrukerrådet tok, på vegne av Røeggen, ut stevning mot DnB Nor.

Det ble solgt garanterte produkter for 50 milliarder kroner i 2006/2007. 70-80 prosent av dette salget var lånefinansiert. Tapet på slike produkter er anslått til 14 milliarder kroner, ifølge beregninger Dine Penger har gjort.

15. juni kom dommen fra Oslo tingret. DnB Nor tapte på alle punkter, og ble dømt til å betale Røeggen 230.000 kroner.

16. juni meldte DnB Nor at de anker saken til Lagmannsretten.

(Kilder: Dagens Næringsliv, DN.no)

Annonser fra ADA www.ada.no