Topplederne i EU-landene møtes torsdag og fredag for å diskutere gjeldskrisen og uroen i finansmarkedene.
Uroen tiltok onsdag, da det ble kjent at kredittvurderingsbyrået Moody's vurderer å nedgradere den spanske statsgjelden. Nedgraderingen er nok et slag mot Spania og eurosonen.
Landet må allerede betale skyhøy rente for å låne penger i markedet, og dersom renten stiger videre øker det sannsynligheten for at Spania vil trenge kriselån. Det kan ta krisen i eurosonen til et nytt og farlig nivå.
- Spania er et solvent land med likviditetsmessige utfordringer, sier kredittanalysesjef Pål Ringholm i First Securities til DN.no.
Kan være så solvent som bare det
Regnestykket for en av Europas største økonomier er urovekkende.
- Spania skal refinansiere 132 milliarder kroner i markedet neste år. I tillegg skal de finansiere et løpende underskudd, i tillegg kan det tenkes at de må putte mer kapital inn i banksektoren. På toppen av det skal regionene finansiere seg, og da er vi raskt oppe i nærmere 200 milliarder euro som Spania trenger neste år, sier Ringholm, og legger til:
- Da kan man være så solvent som bare det, men det kan gi markedsuro underveis. Det kan bli såpass store volumer at det blir for mye for markedet å håndtere, sier han.
Han peker på at det er mye store forfall i spansk statsgjeld rundt mars og april 2011.
- Det er ikke et utenkelig at vi får et scenario med markedsuro knyttet til finansiering av Spania i første kvartal, sier Ringholm.
Stor bankeksponering
Han mener at Spania, i likhet med mange andre EU-land, sliter med en stor eksponering mot banksektoren. Han mener det blir en for enkel analyse å vurdere risikoen i et enkelt land kun basert på hvor mye statsgjeld landet har i forhold til verdiskapningen i landet.
- For mange europeiske land er det feil innfallsvinkel. Ser man på både Irland og Island må statens forpliktelser overfor banksektoren tas med når man ser på et lands gjeldsnivå, sier han.
- Dette er også det svake punktet til Spania, sier han, og viser til at banksektoren i Spania er eksponert med i underkant av 450 milliarder euro i utlån mot eiendomssektoren.
Spania har allerede brukt litt under 1,5 prosent av BNP på å tvangsrestrukturere sparebankene.
- De kan få en overraskelse der de må bruke mer, som også Moody's påpeker. Dette må de eventuelt også finansiere i kapitamarkedene, sier Ringholm.
Betydelige volumer skal ut
Men det er ikke bare Spania som må gå høyt ut i kapitamarkedene neste år. Mange av de andre EU-landene trenger også finansiering.
- Det er betydelige volumer som skal ut neste år, men med land som Storbritannia, Tyskland og Frankrike må man regne med at det går bra. Det verst tenkelige tilfellet er at det kommer et press i både Italia og Belgia, sier han.
Den mulige nedgraderingen fra Moody's øker presset på EU-landene, der samarbeidet allerede er skjørt.
- Jeg vil tro at dette blir mer kniven på tinningen, og at det sannsyngligvis blir lettere å komme frem til en løsning som kan gavne alle. Man må få stoppet dette med Spania, sier Ringholm.
Liten tro på løsning
EU-lederne møtes de to neste dagene for å diskutere krisen, og mulige tiltak. Et av forslagene er å utvide stabiliseringsfondet.
- Debatten om hvordan man skal håndtere den europeiske gjeldskrisen har vært ganske høflig frem til nå, men det har vært en åpen uenighet om den beste veien fremover, og det er vanskelig å se for seg at EU-lederne vil bli enige om noe, gitt de ulike oppfatningen, sier kredittanalytiker Gary Jenkins i Evolution Securities til Marketwatch.com.
Heller ikke seniorøkonom Ida Wolden Bache i Handelsbanken har særlig tro på at en løsning vil komme på bordet i løpet av de neste to dagene.
- Hvorvidt møtet vil resultere i nye, konkrete tiltak som kan gi en varig løsning på krisen er tvilsomt, kommenterer hun i morgenrapporten.
Les også:
- Spania-nedgradering ikke overraskende (Vilkår)Copyright Dagens Næringsliv AS og/eller våre leverandører. Vi vil gjerne at du deler våre saker ved bruk av lenke, som leder direkte til våre sider. Kopiering eller annen form for bruk av hele eller deler av innholdet, kan kun skje etter skriftlig tillatelse eller som tillatt ved lov. For ytterligere vilkår se her.