Ifølge den landsomfattende bruktboligprisstatistikken som er utarbeidet av Eiendomsverdi for Eiendom Norge, falt norske boligpriser med 1,1 prosent i september.
Det er ingen grunn til bekymring for noen, mener administrerende direktør Grethe Wittenberg Meier i Privatmegleren.
– Markedet er i sjeldent god balanse. På ti år i bransjen har jeg faktisk aldri opplevd et sånt marked. Jeg skulle ønske at vi kunne fortsette å ha det slik, og vil gjerne fryse markedet slik det er nå, sier Meier.
Hun forventer relativt stabile boligpriser ut året etter god vekst første halvår i 2018.
Selgere må beregne mer tid
Meier gleder seg over at markedet nå er mer forutsigbart.
– Vi slipper et sånt «jojo-marked» slik vi så i 2016, der lite var til salgs og vi så mange «kuppinger».
Hun påpeker at det er mange boliger ute for salg nå, og at kjøperne følger etter slik at det store volumet blir absorbert. Likevel tror hun de som skal selge bolig må lære seg til at salget tar lengre tid.
– Selgere må ha is i magen, for ting går. Det er ingen grunn til å ikke selge nå, og heller ingen grunn til å utsette å kjøpe, sier hun.
– Det er ingen grunn til å miste nattesøvnen på grunn av boligprisene, hverken for kjøper eller selger. Statistikken fra september viser at det selges mer, og det selges til normale priser, sier partner Bjørn-Erik Øye i analyseselskapet Prognosesenteret.
Liten renteeffekt
Meier har ikke merket at rentehevingen i september, og utsikter til videre renteøkninger, har lagt en demper på markedet:
– Meglerne våre opplever ikke at renten har påvirket omsetningen. Snarere tvert imot. At ikke prisene presses nå, skyldes nok heller at det er mye ute til salgs, i tillegg til at det er normalt at prisene faller om høsten, sier hun.
Øye tror grunnen til at effekten av renteøkningen uteblir, skyldes at den var varslet og forventet.
– Det ser ut som usikkerheten rundt renten allerede er tatt ut, fordi det var tydelig signalisert så lenge.
Han mener likevel ikke at man kan utelukke videre negative effekter når renten begynner å påvirke folks økonomi.
– Det kan nok bidra til en ytterligere demping av boligmarkedet når regningen faktisk kommer i posten, sier han.
(Vilkår)Copyright Dagens Næringsliv AS og/eller våre leverandører. Vi vil gjerne at du deler våre saker ved bruk av lenke, som leder direkte til våre sider. Kopiering eller annen form for bruk av hele eller deler av innholdet, kan kun skje etter skriftlig tillatelse eller som tillatt ved lov. For ytterligere vilkår se her.