- Vi må tilbake til finanskrisen for å finne et like sterkt fall i 12 måneders veksten nasjonalt, og spesielt Oslo skiller seg ut, noe som ikke er unaturlig da boligprisveksten i 2016 var sterkest her. Boliglånsforskriften har fått en betydelig sterkere effekt på boligprisutviklingen enn mange ventet da innstrammingen ble kjent før jul i 2016. Effekten av forskriften merkes over store deler av landet, men spesielt i de områdene hvor prisene i kroner er høyest, sier administrerende direktør Christian V. Dreyer i Eiendom Norge.
Boligprisene i Oslo falt 1,0 prosent i september, sammenlignet med august.
Det viser den landsomfattende bruktboligprisstatistikken som er utarbeidet av Eiendomsverdi for Eiendom Norge.
Dermed har boligprisene i Oslo falt i fem måneder på rad, og er nå 8,4 prosent lavere enn i april.
På landsbasis falt de nominelle prisene 1,6 prosent, mens prisene korrigert for sesongvariasjoner falt med 0,5 prosent.
Tilbudet av boliger i Oslo er fire ganger så stort som i september i fjor. Ved utgangen av måneden var det 3236 usolgte boliger i Oslo, mot 812 på samme tid i fjor.
Samtidig tok det dobbelt så lang tid å selge en bolig i Oslo i september, sammenlignet med samme måned i fjor. Det tok i gjennomsnitt 27 dager å selge en bolig i Oslo i september. I september 2016 tok salget 13 dager.
Tolvmånedersveksten nesten borte
Etter en periode med voldsom prisvekst, er veksten de siste tolv månedene i hovedstaden blitt barbert. Fra februar 2016 til februar 2017 var prisveksten i hovedstaden på hele 24 prosent.
I september var de gjennomsnittlige boligprisene i Oslo til sammenligning 0,9 prosent høyere enn i september 2016. I bydelene Grünerløkka og Sagene er tolvmånedersveksten negativ. Der er prisene 0,4 prosent lavere enn for et år siden.
Gjennomsnittlig formidlingstid for boliger på landsbasis var 38 dager i september mot 39 dager i august. I september 2016 tok salget 34 dager.
I Oslo tok salgene i gjennomsnitt 27 dager, mot 27 dager i august og 34 dager i juli. I september i fjor tok gjennomsnittsalget i hovedstaden 13 dager.
Boligene i Oslo gikk 0,6 prosent under prisantydning i september. Til sammenligning gikk Oslo-boligene 9,1 prosent over prisantydning i januar.
Usolgte boliger hoper seg opp
Statistikken viser at antall usolgte boliger har økt kraftig i hovedstaden. I september var det fire ganger så mange usolgte boliger som i september 2016.
Ved utgangen av september var det 3236 usolgte boliger i Oslo, mot 3025 i august. På samme tid i fjor lå det 812 boliger ute for salg, ifølge statistikken til Eiendom Norge.
Det ble solgt 1747 boliger i Oslo i september, mot 1879 boliger i september 2016.
Hittil i år er det solgt 14.017 osloboliger mot 14.949 i løpet av de første ni månedene av 2016.
Hittil i år er det lagt ut 16.810 bruktboliger for salg i hovedstaden mot 15.322 i samme periode i fjor.(Vilkår)