En lavere rettsinstans anbefalte i fjor at avtalen burde stanses. Begrunnelsen var at EU ikke hadde undersøkt godt nok om avtalen kan brukes til å utnytte naturressurser i Vest-Sahara, som er annektert av Marokko.
Onsdag konkluderte Domstolen med at denne begrunnelsen ikke holder. Siden EU aldri har anerkjent annekteringen av Vest-Sahara, er det omstridte området heller ikke omfattet av frihandelsavtalen.
Den første rettsavgjørelsen førte til at Marokko kuttet de diplomatiske båndene til EUs institusjoner i én måned, ifølge nyhetsbyrået Reuters. Avgjørelsen ble anket av EU-landene selv.(Vilkår)Copyright Dagens Næringsliv AS og/eller våre leverandører. Vi vil gjerne at du deler våre saker ved bruk av lenke, som leder direkte til våre sider. Kopiering eller annen form for bruk av hele eller deler av innholdet, kan kun skje etter skriftlig tillatelse eller som tillatt ved lov. For ytterligere vilkår se her.