Den siste uken har den tidligere langrennsstjernen vært en av kommentatorene i TV 2s sendinger fra Tour de Ski. På skjermen har han vært kledd fra topp til tå i klær fra sitt eget klesmerke, skriver Klassekampen.

– Han skor seg på rollen sin, mener Trygve Aas Olsen, mediekritiker og fagmedarbeider ved Institutt for journalistikk (IJ).

Han viser til at hvis Northug er redaksjonell medarbeider i TV 2, så er han underlagt Vær varsom-plakaten. Det innebærer blant annet at han ikke kan utnytte sin stilling til å oppnå private fordeler.

TV 2s sportsredaktør Vegard Jansen Hagen mener at avtalen med Northug, der han gis anledning til å bruke eget klesmerke, ikke er brudd på pressens etiske regelverk.

Elin Floberghagen, generalsekretær i Norsk Presseforbund. sier det kunne vært en interessant sak å se på for PFU, hvis det kommer en klage.

(©NTB)(Vilkår)Copyright Dagens Næringsliv AS og/eller våre leverandører. Vi vil gjerne at du deler våre saker ved bruk av lenke, som leder direkte til våre sider. Kopiering eller annen form for bruk av hele eller deler av innholdet, kan kun skje etter skriftlig tillatelse eller som tillatt ved lov. For ytterligere vilkår se her.