Onsdag faller dommen i saken som mot it-selskapet Atea, som er blitt omtalt som «Danmarks største korrupsjonssak».

I en kronikk i den danske avisen Berlingske Buisness beklager Atea-sjef Steinar Sønsteby overfor alle berørte og skriver at selskapet må ta ansvaret uansett hva dommen blir.

«Unnskyld til alle berørte»

– Uansett utfallet vil jeg på vegne av Atea gjerne si unnskyld til alle berørte. Det vil jeg, fordi saken – uansett, hvordan den ender – har forårsaket skade, skapt bekymringer og krevd både tid og penger for altfor mange mennesker, organisasjoner og virksomheter, skriver Sønsteby, ifølge TDN Direkt.

Fire tidligere medarbeidere i Atea Danmark er tiltalt for bestikkelser og underslag i perioden 2009 til 2014. Høringen i saken startet i oktober i fjor, og i april ba påtalemyndigheten i Danmark om en bot på 60 millioner danske kroner til Atea.

Atea Danmark sier seg ikke skyldig i anklagene. Dersom de fire tidligere ansatte blir dømt, kan Atea Danmark bli holdt juridisk ansvarlig. Det er tidligere meldt at det vil bli avholdt et rettsmøte for domsavsigelse i saken klokken 16:30 onsdag, skriver TDN Direkt. (Vilkår)