En kilde med tette kontakter i Det hvite hus sier til CNN at resultatet fra sentatorvalget i Alabama er fullstendig ødeleggende for presidenten.
- Dette er et jordskjelv. Det er Virginia, men på steroider, ifølge vedkommende.
Trump har hele veien gitt sin støtte til omstridte Roy Moore, også etter at den erkekonservative republikaneren ble anklaget for trakassering og overgrep.
- Presidenten investerte sin politiske kapital, og det eksploderte i ansiktet hans, fortalte kilden videre.
En annen kilde som har rådgiveroppgaver overfor kretsen rundt presidenten sier til CNN at «dette er ille».
- RNC og den politiske «butikken» i Det hvite hus må føle seg urolig for fortsettelsen, sier kilden.
Trump gratulerte
USAs president Donald Trump gratulerte demokraten Doug Jones med valgseieren i Alabama.
– Gratulerer til Doug Jones med en seier han har kjempet hardt for, skriver Trump på Twitter.
Han understreket at det var såkalte «write-ins» som i stor grad gjorde utslaget. Dette er et alternativ amerikanere har under et valg, der de i stedet for å krysse av for en av kandidatene kan skrive på et navn selv. Over 22.000 mennesker valgte dette alternativet.
Flere valgte å skrive navnet på en annen republikaner, ettersom de ikke ønsket å stemme på Roy Moore, og heller ikke på en demokrat.
– Folkene i Alabama er storartede, og republikanerne vil få en ny mulighet til å kapre denne stillingen veldig snart. Det tar aldri slutt, skrev presidenten.(Vilkår)
- Moore tapte senatorkamp i Alabama
- Europeiske land advarer mot Trumps skattereform
- Trump frykter tilbakeslag hvis Moore taper i Alabama
-
Kvinnen som stoppet Trump
- – Ville vært «katastrofe» om Moores motkandidat blir valgt
- Ytterligere anklager mot Moore - konen tar ham i forsvar
- Republikanerne gnir seg i øynene over Trumps krumspring